Mjeku Orion Gliozheni rrëzon mitet e shtatzënisë: Mos dëgjoni nënat dhe vjehrrat!

Në këtë puntatë të Dritares së Doktorit folëm për rrezikun gjatë një shtatzanie me mjekun e njohur obsetër gjinekolog Orion Gliozheni. Mjeku u shpreh se çdo shtatzani mund të paraqesë rrezik nëse nuk respektohen këshillat e duhura.

 

“Një çift që planifikon një shtatzëni duhet të konsultohet me mjekun fillimisht për të kontrolluar nëse ka një patologji që duhet mjekuar. Në rastet e shtimit në peshë, duhen bërë përpjekje për rënien nga pasha, pasi vetë shtatzania e favorizon shtimin e peshës. Duhet të bëj një jetë aktive fizikisht. Shtatzënia duhet të shoqërohet me një ndjekje të kujdesshme dhe kontrollet rutinë.

 

Shpesh gratë e neglizhojnë ushqyerjen e mirë dhe shkak këtu bëhen familjarët që thonë se një grua shtatzënë duhet të ushqehet për dy veta, sipas rregullit të vjetër, por kjo është e gabuar. Sa më pak peshë të shtohet gjatë shtatzënisë më mirë është. Ndërsa duhet një kontroll i shtuar për sëmundjet shoqëruese si diabeti apo tiroidet.”tha mjeku Gliozheni.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte...

Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Mi paguaj…!

Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim...

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura...