EKOGRAFI PËR SËMUNDJEN E RRALLË NË POSTRIBË

Nga Ketjola Geshtenja

 

Rreth 500 banorë të njësisë administrative Postribë kishin mundësi të kryenin një ekografi për diagnostifikimin e Ekinokokozën Kistike, një sëmundje infektive parazitare e cila transmetohet nga kafshët tek njeriu. E thënë më thjeshtë nga kjo sëmundje në disa organe të trupit të njeriut, stomak dhe mëlçi krijohet një kist që nëse nuk kurohet atëherë pacienti duhet t’i nënshtrohet operacioneve.

 

Ky kontroll u bë për herë të parë në qarkun Shkodër falë një studimi që Organizata botërore e Shëndetësisë në bashkëpunim me Insitutin e Shëndetit Publik në Itali po zhvillojnë në disa zona rurale të qarkut Shkodër dhe të disa qarqeve të tjera të Shqipërisë.

 

Sokol Zhabjaku drejtori i qendrës Shëndetësore Postribë shprehet se interesi ka qënë i lartë nga banorët për të bërë një kontroll të tillë i realizuar nga mjek të ardhur nga Italia dhe Gjermania.

 

Në dy ditët në vijim ekipet mjeksore do të zhvendosen në njësinë Ana Malit dhe bashkinë Vau Dejës për të vijuar kontrollet për diagnostifikimin e kësaj sëmundjeje për të cilën ata që preken nuk kanë informacion dhe jetojnë me atë infeksion derisa i jep komplikacione serioze në trup.

 

Horoskopi Dhjetor 2022 nga Branko. Cilat janë shenjat që përkëdhel fati në muajin e fundit të vitit

  Horoskopi Branko, Dashi   Muaji dhjetor do të jetë një pararojë e ndryshimeve të rëndësishme, lajme të papritura, por pozitive do të përfshijnë jetën tuaj, duke...

Receta e qofteve më të shijshme që keni ngrënë në jetë

Kjo është receta më e vjetër e përgatitjes së qofteve më të mira që keni ngrënë ndonjëherë. Duhen vetëm 20 minuta për t’i gatuar.   Përbërësit: 60...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Horoskopi Dhjetor 2022 nga Branko. Cilat janë shenjat që përkëdhel fati në muajin e fundit të vitit

  Horoskopi Branko, Dashi   Muaji dhjetor do të jetë një pararojë...

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë...

Dikur e varfër dhe me kredi, ja sa është pasuria e Bebe Rexhës në ditën e sotme

Këngëtarja shqiptare, Bebe Rexha është ylli që fshihet pas...