7 mënyra te lehta për ta bërë vjehrrën tuaj të çmendet pas teje

Ndërsa marrja e miratimit të vjehrrës mund të jetë e ndërlikuar, përpjekja sigurisht që ia vlen.

 

Siç tha psikologia Dr. Deanna Brann për Huffington Post , marrëdhënia vjehërr-nuse është “marrëdhënia më kritike në çdo sistem familjar”. Nëse po kërkon të marrësh hiret e mira të nënës së tij, ndoshta nuk është aq e vështirë sa mendon.

 

1. Mos e trajtoni një vizitë si një inspektim me doreza të bardha
Nëse vjehrra juaj po shkon për një vizitë në fundjavë, mos u trembni – ajo ndoshta nuk është aty për të kontrolluar aftësitë tuaja në mirëmbajtjen e shtëpisë ose taktikat tuaja të nënës.

 

2. Tregojini asaj sa i mrekullueshëm është djali i saj
Ashtu si çdo nënë e dashuruar, nëna e burrit tuaj nuk mund të mos dashurojë këdo që tërbohet për pasardhësit e saj – dhe, rrjedhimisht, të vërtetojë përpjekjet e saj prindërore. Jini specifik në lëvdatat tuaja.

 

3. Mos u mundoni ta zëvendësoni atë
Nëse bashkëshorti dhe vjehrra juaj kanë një traditë të veçantë vetëm të dy – si drekë ditëlindjeje apo cfarëdo – le të jetë. Mos e merrni si ofendim mosftesën dhe patjetër mos e ftoni veten; nëna dhe djali meritojnë gjithashtu një kohë të veçantë.

 

4. Kafshoni gjuhën tuaj
Ju tashmë e dini se tërbimi për djalin e saj do t’ju bëjë të dashur për vjehrrën tuaj. Në të kundërt, ankesa për të mund ta bëjë që ajo të vendosë disa mure serioze emocionale.

 

5. Mos e krahasoni me nënën tuaj
E urren kur burri yt të krahason me nënën e tij? As ajo nuk i mirëpret krahasimet ndaj krahasimi i nënës së burrit tuaj me nënën tuaj nuk do t’ju ndihmojë të dyve të krijoni një lidhje personale unike.

 

6. Thirreni atë “mami” … ose jo
Ndiheni ende në parehati? Fox News sugjeron ballafaqimin me këtë çështje: Pyete vjehrrën se si do të donte ta quanit dhe më pas respekto dëshirat e saj.

 

7. Gjeni kohë – dhe bëni pak përpjekje – për të dhe bëjini vizita shpesh
Ajo do ta mirëpresë vizitën dhe shanset janë që ju të gjeni shumë të përbashkëta kur të jeni në gjendje të kaloni pak kohë cilësore së bashku.

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë pas martesës. Mediat e huaja shkruajnë se Flint humbi jetën papritur, duke lënë zemërthyer familjen,...

Pasuritë e çmendura të gazetarëve tanë nga Bledi Mane: “7.5 mln euro ne banke, rroga e tij arrinë në 37 mijë euro, ka 11...

Elita e gazetarise shqiptare mbetet ra ca më me katare dhe ndryshe nga komuniteti hallexhi i qindra mijerave gazetareve te ndershem, kjo elite vazhdon...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Horoskopi Dhjetor 2022 nga Branko. Cilat janë shenjat që përkëdhel fati në muajin e fundit të vitit

  Horoskopi Branko, Dashi   Muaji dhjetor do të jetë një pararojë...

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë...

Dikur e varfër dhe me kredi, ja sa është pasuria e Bebe Rexhës në ditën e sotme

Këngëtarja shqiptare, Bebe Rexha është ylli që fshihet pas...