‘Oh si nuk kam një grusht të fortë’, sot ditëlindja e Migjenit, poetit më të madh që la gjurmë në mendjen e çdo shqiptari

Me këto vargje që recitohen dhe sot kujtojmë që si sot 111 vite më parë lindi shkrimtari që i dha aq shumë letërsisë shqipe Millosh Gjergj Nikolla (Migjeni). Thuhet se Migjeni kaloi nga një romantizëm revolucionar në realizëm kritik gjatë jetës së tij.

 

Ai pasqyroi varfërinë e thellë të viteve kur jetoi, dhe duke u dalë zot heronjve të krijimeve të tij si “Bukën tonë të përditshme falna sot”, “Bukuria që vret”, “Mollë e ndalueme”, “Legjenda e misrit”, “A don qymyr zotni ?”, etj. fshikulloi ashpër indiferentizmin e klasave të kamura ndaj vuajtjeve të popullit.

 

‘Recital’ Malsorit’ ishte poezia ku ai e trajtonte më së miri indiferentizmin. Të gjithë i mbajmë mend ‘Tollumbat e Lulit të vocërr që dukeshin sikur donin të hanin mësuesen’, një vepër e pavdekshme njëjtë si Migjeni. Ndonëse ai jetoi shumë pak vite la gjurmë të përjetshme në mendjen e çdo njeriu.

Behuni gati.Keto qytete do të mbulohen nga bora ditën e dielë

Fundjava parashikohet që të sjellë ulje drastike të temperaturave të cilat pritet të zbresin nën zero gradë celsius përgjatë ditës së shtunë dhe të...

Videoja që po çmend botën; Ronaldo fut dorën poshtë pantallonave merr diçka aty dhe e ha…

Ditët që pasuan intervistën e tij të bujshme, pas së cilës ndërpreu kontratën me Manchester United, përgatitën terrenin për zgjidhjen konsensuale të mëvonshme me...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Aktori i njohur shqiptar rikthehet pas 10 vitesh në Shqipëri dhe …

Aktori Elvis Pupa më shumë se 10 vite është...

A jeni bere gati per bakllavane? Ja si ta pergatisni qe t’ju tretet ne goje. Video

Ingredientët: 60 peta për bakllava 1 filxhan stika të grira imët ½...

Nipi i Isa Boletinit: Ju tregoj cilat ishin amanetet e gjyshit tim për Shqipërinë

Nipi i Isa Boletinit, Gazmend Boletini ka rrëfyer në...

Behuni gati.Keto qytete do të mbulohen nga bora ditën e dielë

Fundjava parashikohet që të sjellë ulje drastike të temperaturave...