Helena Kadare: S’e kam dëgjuar si emër shkrimtaren që fitoi Nobel për letërsi

Helena Kadare është shprehur në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania se nuk e njeh shkrimtaren që fitoi Nobel për letërsi.

 

“Nuk e njoh shkrimtaren që e fitoi edhe pse jetojmë në Francë. Është një grua që e ka fituar. Nuk e kam dëgjuar as si emër. Nuk prisnin asnjë gjë nga kjo juri. Derisa në Nobel është e njëjta juri dhe ka thënë jo 40 vjet, nuk ke pse ta ndryshosh mendimin”, u shpreh Helena Kadare për gazetaren Alisa Dauti teksa ishte në një nga lokalet e Tiranës duke ndjekur ceremoninë e çmimi Nobel.

 

Ndërkohë, Ismail Kadare u shpreh se nuk kishte asnjë përjetim për çmimin e dhënë ditën e sotme.

 

Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2022 i jepet shkrimtares Ani Ernaux.

 

Ky çmimi i është dhënë shkrimtares franceze “për guximin dhe mprehtësinë klinike me të cilën ajo zbulon rrënjët, veçimet dhe kufizimet kolektive të kujtesës personale”.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Horoskopi Dhjetor 2022 nga Branko. Cilat janë shenjat që përkëdhel fati në muajin e fundit të vitit

  Horoskopi Branko, Dashi   Muaji dhjetor do të jetë një pararojë...

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë...

Dikur e varfër dhe me kredi, ja sa është pasuria e Bebe Rexhës në ditën e sotme

Këngëtarja shqiptare, Bebe Rexha është ylli që fshihet pas...