Tetori rozë, “Vrapo për Jetën”/ Rrëfimi i 54 vjeçarës e cila po lufton sëmundjen

Nga Merisa Gjoni

 

Aktivitetet sensibilizuese nen moton “vrapo per jeten”, qendra e kujdesit shendetesor I celi ne qendren shendetesore Bushat. Pjese e ketij takimki u bene edhe grate te cilat e kane mposhtur semundjen apo qe po luftojne ende.

 

Ferihate Mustafaj 1 vit me pare vendosi qe te kryente kontrollin e gjirit, per here te pare. Fatkeqesisht per te kishin nisur edhe shqetesimet, e pas depistimeve ajo u diagnostifikua me kancer gjiri.

 

Per te marrja e ketij lajmi ishte e veshtire. Sot Ferihate sensibilizon grate dhe vajzat, qe te kryejne kontrolle te hershme, pasi zbulimi ne kohe u jep atyre jete. Fatkeqesisht shifrat e grave te prekura nga kanceri I gjirit jane cdo vit ne rritje.

 

Ne Shkoder ende nuk ka te dhena per vitin e fundit, por ne rang vendi jane 713 gra te cilat u diagnostifikuan me kancer gjiri gjate 1 viti.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Ndahen 24 ditë pas dasmës, arsyeja e këtij çifti do u lërë pa fjalë…

Për Adrianon flitet sërish. Ish-ylli i Interit është ndarë...

Rrëfime rrëqethëse/ Vajzat shqiptare po martohen për para, ja si po funksionon ky biznes

“Piranjat” në Abc të moderuar nga Arilena Ara dhe...

(Video) Artistja shqiptare habit me rrëfimin: E kam blerë tokën ku do varrosem dhe …

Piktorja e njohur, Zake Prelvukaj, pas nje kohe te...