Vila e Mbretit Zog në Shirokë, edhe pse drejt shkatërrimit interesi nga turistet nuk mungon

Edhe pse zyrtarisht kjo ndërtese nuk bën pjese ne listen e vendeve per tu vizituar në Shkodër ajo përsëri ka shumë interes nga turiste të huaj e vendas.

Arkitektura e saj është e një rëndësie të veçantë, kjo ka bere qe çifte të sapomartuar të realizojnë klipet e dasmave të tyre edhe pse koha e ka degraduar ç’do gjë rreth saj.

Thuhet se kjo rezidencë iu dhurua Mbretit Zog nga tregtarët e Shkodrës. Vila u ruajt edhe gjatë diktaturës komuniste dhe në vitin 1997 vila u bë pre e vandalizmave duke zhdukur gjithashtu edhe pjesën e ballkonit në tarracën e saj ku ishte pjesa më e bukur e realizuar nga Kole Idromeno.

Me pas, gjatë regjimit ajo kaloi në favor te shtetit dhe u shndërrua në Kamp pushimesh.

Familja Mbretërore edhe sot vazhdon të proçedojë për të ripërfituar të drejtat pronësore nëpërmjet rikthimit të pronave të ligjshme të Saj.

 

Vila e Zogut Shiroke - Foto Terenc Pepa 2022
Vila e Zogut Shiroke – Foto Terenc Pepa 2022

 

Vila e Zogut Shiroke - Foto Terenc Pepa 2022
Vila e Zogut Shiroke – Foto Terenc Pepa 2022

 

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Horoskopi Dhjetor 2022 nga Branko. Cilat janë shenjat që përkëdhel fati në muajin e fundit të vitit

  Horoskopi Branko, Dashi   Muaji dhjetor do të jetë një pararojë...

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë...

Dikur e varfër dhe me kredi, ja sa është pasuria e Bebe Rexhës në ditën e sotme

Këngëtarja shqiptare, Bebe Rexha është ylli që fshihet pas...