Shqiptari shkon në Kanada dhe hap fermë: Djemtë e mi kanë mbaruar universitetin por punojnë me frutat dhe perimet

Sadik Malushaj është një emigrant shqiptar që ka emigruar nga Peja në Kanada para 35 vitesh. Ai ka bërë punë nga më të ndryshmet, derisa vendosi të hapë fermën e tij, ku kultivon fruta dhe perime.

 

Në një lidhje me Skype për “ABC e Mëngjesit”, Sadiku tregoi se si e mori vendimin për ta hapur fermën me emrin “Little Illyria Farms” dhe sesi ka punësuar edhe dy djemtë e tij, të cilët kanë mbaruar studimet në Toronto.

 

“Unë kam 35 vite që jetoj në Kanada, kishte edhe shqiptarë të tjerë që jetojnë këtu kur erdha unë. E zgjodhëm Kanadan sepse është një vend i bukur. Është pak ftohtë, por jo aq shumë.

 

Është pak a shumë moti si te ne. Këtu thjesht mungon pranvera. Prodhimet duhet ti mbjellësh pak më herët që nga mesi i majit. Këtu ka edhe brymë, e cila zgjat deri në fund të tetorit.

 

Unë kam punuar në Kanada çdo gjë, në ndërtim, bukëpjekës, edhe që nga 1997 fillova të punoja në zyrë për sigurimet shëndetësore. Që nga ai moment nuk e ktheva shpinën mbrapa, por kompania ishte me partneritet italian dhe në një moment na nxorrën nga puna. Erdhi momenti që të mbijetojmë dhe blemë fermën.

 

I mësova djemve që të punojnë. Ata kanë kryer universitetin në Toronto, por punë është vështirë të gjesh edhe në Kanada ndonëse ke mbaruar universitetin, ndryshe nga vendet skandinave. Ata kanë mësuar si të jetojnë sepse kanë fermën e vetë, kanë grurin, kanë gjithçka. Farat e shumta i kemi blerë këtu, por specat i kemi sjellë nga Kosova”, zbuloi ai.

E tallën për burrin? Zajmina Vajsari: Kur jam martuar unë ka qenë koha e q…

Zaimina me natyrën e saj mjaft sportive u përfshi në një lojë në “Zemër Luana” bashkë më dy të ftuarat e tjera Semi Jaupaj...

Ori Nebiaj është deputete tani, Arjan Konomi: Ti je e ndershme, e di që do të…

Ori Nebijaj mbylli eksperiencën e saj në “Përputhen” dhe tanimë do ta shohim deputete në parlament.   “Është hera ime e parë në jetë që lë...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Ndahen 24 ditë pas dasmës, arsyeja e këtij çifti do u lërë pa fjalë…

Për Adrianon flitet sërish. Ish-ylli i Interit është ndarë...

Rrëfime rrëqethëse/ Vajzat shqiptare po martohen për para, ja si po funksionon ky biznes

“Piranjat” në Abc të moderuar nga Arilena Ara dhe...

(Video) Artistja shqiptare habit me rrëfimin: E kam blerë tokën ku do varrosem dhe …

Piktorja e njohur, Zake Prelvukaj, pas nje kohe te...