“Vetëm unë kam ngelur, mos ikni”, gjyshja 105 vjeçe qan për largimin e të rinjve nga Shqipëria

Naze Bardhi është 105 vjeç. Ajo jeton në Priskë të Vogël së bashku me dy djemtë e saj. Na thotë se nga fisi dhe familja e saj, vetëm ajo është gjallë.

 

“Vetëm unë kam ngelur, qaj se nuk shoh. Kam siklet dhe them kam jetuar shumë dhe më vjen sikur jam duke u bërë barrë tek të tjerët”, shprehet e moshuara.

 

Me lot në sy, tregon se sesa të varfër kanë qenë. Ajo tregon edhe frikën se mos nipërit dhe mbesat e saj, do të largohen si të gjithë të rinjtë.

 

“Sot të rinjtë bredhin. Ka ikur djali dhe gjithë gruan dhe ka lënë nënën dhe babain”, shprehet mes lotësh e moshuara, Naze Bardhi.

 

Nënë Naze na tregon se ushqimet bio e kanë bërë të fortë. Ndaj sot refuzon në mënyrë kategorike të konsumojë, produkte që nuk janë të fshatit.

 

Për të rinjtë sot ka vetëm një këshillë, të ruajnë traditat dhe kulturën e vendin tonë. Ajo iu bën thirrje që të mos ikin më nga vendi i tyre, por ta ndërtojnë jetën këtu.

 

Habit Razimi me çfarë thotë për kunatën e tij: Kjo nënën e zuri prej leshi!

Situata mes Razimit dhe Diturisë, kunatës së tij vijon të jetë tepër e nxehur në rubrikën “Shihemi në Gjyq”. Nga problematika mes tyre për...

“Idiote, psikopate”, Razimi ofendon kunatën. Por ja çfarë i bën Gjebrea në emision…

Eni Çobani përpiqet të gjejë një zgjidhje për konfliktin mes Diturisë dhe Razimit, dy kunetërve që kanë ardhur në “Shihemi në Gjyq”.   Por ndërsa ajo...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Ndahen 24 ditë pas dasmës, arsyeja e këtij çifti do u lërë pa fjalë…

Për Adrianon flitet sërish. Ish-ylli i Interit është ndarë...

Rrëfime rrëqethëse/ Vajzat shqiptare po martohen për para, ja si po funksionon ky biznes

“Piranjat” në Abc të moderuar nga Arilena Ara dhe...

(Video) Artistja shqiptare habit me rrëfimin: E kam blerë tokën ku do varrosem dhe …

Piktorja e njohur, Zake Prelvukaj, pas nje kohe te...