Rriten pagat në Shqipëri, ja kush përfiton! Zbardhet vendimi i plotë i qeverisë

Teksa dy ditë më parë kryeministri Edi Rama njoftoi se qeveria që ai drejton ka vendosur të rrisë pagat e punonjësve të policisë, policëve të burgjeve, zjarrfikësve,

 

Gardës së Republikës dhe punonjësve të administratës publike, gazeta “SOT” ka siguruar vendimin e plotë të Këshillit të Ministrave, ku jepen detaje për kategoritë që përfitojnë nga ky vendim dhe vlera monetare. Kështu, në dokument thuhet se rriten pagat në administratë për inspektorët e thjeshtë, drejtorët dhe titullarët e institucioneve në nivel lokal.

 

“Për disa shtesa dhe ndryshime në vendimin nr. 165, datë 2.3.2016, të këshillit të ministrave, “për grupimin e njësive të vetëqeverisjes vendore, për efekt page, dhe caktimin e kufijve të pagave të funksionarëve të zgjedhur e të emëruar, të nëpunësve civilë e të punonjësve administrativë të njësive të vetëqeverisjes vendore”, të ndryshuar”, thuhen ë vendim. Më poshtë gazeta po tregon me detaje se kush është rritja e pagave për secilën kategori.

 

 

Ja ndryshimet në vendim

Po ashtu, vendimin e qeverisë, i cili ditën e djeshme është publikuar në “Fletoren Zyrtare, tregohen detaje nga ndryshimet në vendimi dhe shtesat e propozuara nga Këshilli i Ministrave. “1. Në vendimin nr. 165, datë 2.3.2016, të Këshillit të Ministrave, të ndryshuar, bëhen këto shtesa dhe ndryshime:

 

a) Në fjalinë e dytë, të pikës 6, pas fjalëve “… së çdo punonjësi …” shtohen “… apo, në mungesë të librezës së punës, me çdo dokument tjetër ligjor, të lëshuar nga organet kompetente përkatëse sipas legjislacionit në fuqi, …”.

 

b) Në pikën 18, fjalët “…deri në 39 000 lekë në muaj …” zëvendësohen me “… deri në 41 700 lekë në muaj …”. c) Në pikën 19, fjalët “… nga 30 000–39 000 lekë në muaj …” zëvendësohen me “… nga 34 000–41 700 lekë në muaj …”.

 

ç) Në kolonën e dytë, të lidhjes nr. 9, pas emërtimit “Master i arteve” shtohet emërtimi “Master profesional të përfituar në fund të studimeve të ciklit të dytë, me 120 kredite dhe me kohëzgjatje normale 2 vite akademike”.

 

d) Lidhjet nr. 1 deri në nr. 8 njëjtin numër dhe titull, që i bashkëlidhen këtij vendimi dhe janë pjesë përbërëse të tij. 2. Efektet, që rrjedhin nga zbatimi i këtij vendimi, për vitin 2022, përballohen nga fondet e lira si pasojë e vakancave në strukturat e institucioneve. Ky vendim hyn në fuqi pas botimit në Fletoren Zyrtare dhe i shtrin efektet financiare nga data 1 shtator 2022”, thuhet në vendim.

Vijon sherri, Antonela i përgjigjet Big Mamës pas akuzave që i bëri: E vetmja kohë kur kishe rëndësi ishte…

Antonela Berisha ka reaguar pas deklaratës së Big Mamës ku tha se ajo nuk ishte artiste.   Këtë deklaratë ajo e bëri gjatë një loje në...

Receta e qofteve më të shijshme që keni ngrënë në jetë

Kjo është receta më e vjetër e përgatitjes së qofteve më të mira që keni ngrënë ndonjëherë. Duhen vetëm 20 minuta për t’i gatuar.   Përbërësit: 60...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Horoskopi Dhjetor 2022 nga Branko. Cilat janë shenjat që përkëdhel fati në muajin e fundit të vitit

  Horoskopi Branko, Dashi   Muaji dhjetor do të jetë një pararojë...

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë...

Dikur e varfër dhe me kredi, ja sa është pasuria e Bebe Rexhës në ditën e sotme

Këngëtarja shqiptare, Bebe Rexha është ylli që fshihet pas...