Më i madhi 98 vjeç dhe më i vogli 76 vjeç, 12 vëllezërit dhe motrat në Spanjë thyejnë rekordin botëror

Një familje me 12 vëllezër e motra në Spanjë iu dha një rekord botëror Guinness kur mosha e tyre e kombinuar u konfirmua si 1058 vjeç e 249 ditë.

 

Vëllezërit e motrat Hernandez-Perez, të cilët u rritën dhe ende jetojnë në qytetin Moya në ishullin Gran Canaria, variojnë nga mosha 76 deri në 97 vjeç.

 

“Nuk kemi menduar kurrë se do të thyenim një rekord botëror”, tha familja, e përbërë nga shtatë vëllezër dhe pesë motra, në një deklaratë për Rekordet Botërore Guinness.

 

“Gjithçka filloi si një shaka gjatë një bashkimi familjar në qershor. Më pas, pasi pamë një artikull gazete të titulluar “12 vëllezërit e motrat numërojnë më shumë se 1000 vjet”, ne filluam të mbledhim informacione dhe arritëm në Rekordet Botërore të Guinness,” thuhet në deklaratë.

 

Vëllai më i madh, Jose Hernandez -Perez, do të mbushë 98 vjeç në dhjetor. Më i riu, Luis Hernandez -Perez, mbushi 76 vjeç në prill.

Pasuritë e çmendura të gazetarëve tanë nga Bledi Mane: “7.5 mln euro ne banke, rroga e tij arrinë në 37 mijë euro, ka 11...

Elita e gazetarise shqiptare mbetet ra ca më me katare dhe ndryshe nga komuniteti hallexhi i qindra mijerave gazetareve te ndershem, kjo elite vazhdon...

Receta e qofteve më të shijshme që keni ngrënë në jetë

Kjo është receta më e vjetër e përgatitjes së qofteve më të mira që keni ngrënë ndonjëherë. Duhen vetëm 20 minuta për t’i gatuar.   Përbërësit: 60...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Horoskopi Dhjetor 2022 nga Branko. Cilat janë shenjat që përkëdhel fati në muajin e fundit të vitit

  Horoskopi Branko, Dashi   Muaji dhjetor do të jetë një pararojë...

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë...

Dikur e varfër dhe me kredi, ja sa është pasuria e Bebe Rexhës në ditën e sotme

Këngëtarja shqiptare, Bebe Rexha është ylli që fshihet pas...