Paketa e rezistencës sociale/ Qytetarët shkodran e cilësojnë të pamjaftueshme

Qeveria prezantoi pak kohe me pare paketën e re të rezistencës sociale me të cilën synohet të vijojë mbështetja e qytetarëve,

 

e shtresave më në nevojë të popullsisë, e biznesit e vogël dhe disa prej sektorëve kryesorë të ekonomisë nga efektet e krizës së çmimeve.
Nderkohe qe do te jene 678 mijë pensionistë në të gjithë vendin qe do të përfitojnë nga indeksimi i pensioneve I cili do te jete në masën 6%

 

Ndersa rritja e pagës minimale me 2 mijë lekë është një tjetër vendim i miratuar dhe me këtë rritje te dyte për këtë vit, paga minimale në shkallë vendi shkon në 34 mijë lekë.
Por qytetaret shkodrane e quajne si te pa mjaftueshem kete pakete pasi sipas tyre cmimet jane rritur tej mase dhe po behen te pa perballueshme.

 

Do te jene rreth 900 mijë qytetarë që përfitojnë nga rritja e pagës minimale dhe indeksimi i pensioneve, masa të ndërmarra në paketën e dytë sociale për të përballuar rritjen e çmimeve që ka goditur jo pak familjet shqiptare, veçanërisht ata me të ardhura të ulëta.

 

Ndersa Ministrja Ogerta Manastirliu njoftoi pak dite me pare se vendimet e fundit të qeverisë do te shtrine efektin e tyre nga data 1 tetor.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Horoskopi Dhjetor 2022 nga Branko. Cilat janë shenjat që përkëdhel fati në muajin e fundit të vitit

  Horoskopi Branko, Dashi   Muaji dhjetor do të jetë një pararojë...

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë...

Dikur e varfër dhe me kredi, ja sa është pasuria e Bebe Rexhës në ditën e sotme

Këngëtarja shqiptare, Bebe Rexha është ylli që fshihet pas...