Mali i Zi arreston 38 persona për spiunazh, përfshirë edhe…

Strukturat përkatëse në Mal të Zi kanë kryer arrestimin e 38 personave të dyshuar për spiunazh, kryesisht shtetas rusë.

 

Kryeministri ,ende në detyrë,Dritan Abazoviç u shpreh në një transmetim të drejtpërdrejtë të mbledhjes së kabinetit se një “operacion ndërkombëtar” me partnerë të huaj dhe prokurorinë e shtetit ishte duke u zhvilluar për të mbrojtur interesat e vendit, por ai nuk u zgjat më tej.

 

Mali i Zi, anëtar i NATO-s dhe vend kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, merr pjesë në sanksionet ndërkombëtare kundër Rusisë për shkak të pushtimit të Ukrainës, ndërsa ka dëbuar diplomatë rusë në të kaluarën. Ndërkohë ,mediet e Malit të Zi raportuan se agjentët e Shërbimit të Sigurisë Kombëtare të Malit të Zi (ANB) dhe Zyrës së Prokurorit Special të Shtetit (SDT) arrestuan gjashtë diplomatë rusë, 30 shtetas rusë me leje qëndrimi të përkohshëm dhe dy malazezë të dyshuar për spiunazh.

 

Në vitin 2016, Mali i Zi akuzoi agjentët rusë për përfshirje në një komplot për të sjellë në pushtet opozitën pro-ruse, për të vrarë kryeministrin e atëhershëm Milo Gjukanoviç dhe për të ndaluar integrimin e ish-republikës jugosllave në NATO.

Dikur e varfër dhe me kredi, ja sa është pasuria e Bebe Rexhës në ditën e sotme

Këngëtarja shqiptare, Bebe Rexha është ylli që fshihet pas këngëve hite të artistëve të njohur botëror, por kohët e fundit edhe të këngëve të...

Horoskopi ditor, e enjte date 30 nentor 2022

Dashi   Energjia e ditës mund të krijojë një ndjenjë tensioni mes jush dhe të dashurit tuaj. Mund të ketë shumë çështje që janë ngritur për...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Horoskopi Dhjetor 2022 nga Branko. Cilat janë shenjat që përkëdhel fati në muajin e fundit të vitit

  Horoskopi Branko, Dashi   Muaji dhjetor do të jetë një pararojë...

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë...

Dikur e varfër dhe me kredi, ja sa është pasuria e Bebe Rexhës në ditën e sotme

Këngëtarja shqiptare, Bebe Rexha është ylli që fshihet pas...