Sdo ta besoni por ky frut është edhe më i mirë se pasta e dhëmbëve

Mollët janë një nga frutat më të shëndetshëm.

 

Jo vetëm që forcojnë zemrën tuaj dhe ulin presionin e gjakut, por inkurajojnë dhëmbë të fortë. Më poshtë do të zbuloni disa mënyra se si mollët mund të përmirësojnë shëndetin tuaj dentar dhe se si mund t’i përfshini ato në dietën tuaj.

 

Falë fibrave të forta, mollët mund të pastrojnë pllakat. Në fakt, ato quhen si “furça” dhëmbësh natyrale sepse e bëjnë këtë shumë mirë.

 

Shkatërrojnë bakteret e dëmshme

Ju gjithashtu do të zbuloni se mollët përmbajnë probiotikë të dobishëm që largojnë grimcat e rrezikshme. Kjo mbron dhëmbët tuaj nga kavitetet dhe sëmundjet e tjera dentare.

 

Mollët kanë kalcium, i cili i bën dhëmbët të fortë. Plus, mollët kanë fibra, për të cilat trupi juaj ka nevojë.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Mohoi se ishte dhunuar, zbardhet dosja e Rezart Veleshnjës, aktori u grushtua nga një punonjës pastiçerie për parkimin

Aktori i njohur i “Portokallisë”, Rezart Veleshnja është konfliktuar...

Ori Nebiaj është deputete tani, Arjan Konomi: Ti je e ndershme, e di që do të…

Ori Nebijaj mbylli eksperiencën e saj në “Përputhen” dhe...