Nga xhubletat tradicionale te logo e PD-së, shqiptarja që flet me “Zotin” zbërthen kuptimet e simboleve

Arjana Milo është një simbologjiste, së cilës i ka folur “Zoti” në ëndërr.

E ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ajo përveç se ka ndarë eksperiencën e saj, ka shpjeguar edhe kuptimin e disa simboleve, duke nisur nga xhubleta deri te logo e Partisë Demokratike.

Xhubleta: Librat e shenjtë janë këtu, ato që janë të shkruara në libra dhe që janë portat e Egjiptit janë këtu. Këtu për shembull kemi 12 pika, si 12 yje, si 12 tributet e izraelit apo 12 mbretëritë që ka Europa. Populli i diellit është këtu. Xhubleta ka spiralen dhe pjesën fundore që i përket hartës, edhe vetë emri xhubleta është i lidhur, gërma “xh” të lidh me “Zotin”. Se x të lidh me kryqin e Jezu Krishtit.

Syri mbrojtës: Na është thënë syri i keq, po kjo është një injorancë. Ajo që është e vërteta është se ky është syri i horës.

Nyja kelte: Lidhja e energjive në tre dimensione. Mendja jonë ecën vetëm me energjinë. Këto të treja janë të ndërthura dhe do të thotë njeriu i shenjtë.

Kryqi: Ky është kryqi i Romës dhe përfaqëson thjesht trupin. Ndërsa kryqi me bazë katrore tregon 4 elementët e jetës, ujin, ajrin, tokën dhe zjarrin.

Ylli i Davidit: Ka të bëjë me rrasën tonë dhe fjala ‘David” ka dy ‘d’ dhe vjen nga populli i diellit.

Partia Demokratike: P është dritarja e dritës, ky hyn drita. Ka shumë për të thënë./abcnews.al

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Kjo është artistja e vetme shqiptare që kryeministri Rama ndjek në Instagram (FOTO)

Kryeministri Edi Rama është aktiv në të gjitha rrjetet...

Ndahet nga jeta nga semundja e rende vajza e shrimtarit te madh Shqiptar

Është ndarë nga jeta në moshën 71-vjeçare e bija...