Ja se çfarë mund të fshihet pas nepsit, dëshira për të ëmbla ose të kripura tregon diçka për ju

Nese do te degjonim trupin tone do te fitonim nje shendet dhe zkaone shume me te mira. Nje nga menyrat sesi trupi na dergon sinjale jane edhe “nepset” per ushqime te caktuara. Ja se cfare do te thote trupi nepermjet deshirave shfrenuese per disa ushqime si:

 

Cokollata
Mund te tregoj mungese Magnezi, Hekuri, periudhe para ciklit, gjendje merzitie.
ZGJIDHJA: kakao organik, bajame, fara te ndryshme.

 

Patatina
Mund te jete shenje e mungeses se Klorit.
ZGJIDHJA: kripe deti, KRIPE HIMALAJE

 

Sheqerna, embelsira, karamele
Tregon mungese Kromi, Sulfuri, Triptofani.
ZGJIDHJA: molle, banane, brokoli, hudher, patate te embla, spinaq, gjoks pule.

 

Mish i kuq
tregon mungese Hekuri ose proteinash.
ZGJIDHJA: thjerrza, panxhar, rukola.

 

Ushqime te yndyrshme si patate te skuqura, pica
Mund te jete shenje pagjumesie, mungese Kalciumi, mungese acidesh lyrore te domosdoshem.
ZGJIDHJA: kos, djathe te forte si parmixhano, brokoli, bajame, fasule, qiqra, susam.

 

Pije me gaz
Tregon mungese Kalciumi.
ZGJIDHJA: eshte e ngjashme me ate me siper

TE TJERA