Gjendje shumë e rëndë në Itali/ Shqiptarja tregon si shpëtoi për mrekulli

Dhjetë viktma, katër persona në kërkim mes të cilëve dy fëmijë, është bilanci i fundit i përditësuar nga Departamenti Italian i Mbrojtjes Civile mbi motin e keq që ka përfshirë rajonin e Marche në Itali.Një prej viktimave një e moshuar 77 vjeçare humbi jetën pasi uji hyri në banesën e saj, në Nevola.

 

Një 41 vjeçare me origjinë shqiptare ka arritur ti shpëtojë përmbytjeve në Nevola ndërsa ka treguar si humbi jetën 77 vjeçarja.“Po përpiqej të mbyllte dritaren” tregon ajo. Uji ka përmbytur katin përdhes të shtëpisë dykatëshe ku banon edhe gjyshi i të dashurit dhe partnerja e gjyshit.

 

77-vjeçari është m bytur teksa ka tentuar të mbyllë dritaret.“Isha pushim të enjten dhe isha në shtëpi ndërsa shoku im ishte në punë” tregon e mbijetuara. “Nëse nuk do të ishte kështu atëherë do të kishin humbur jetën edhe gjyshi dhe vajza ime.

 

Shpëtuam duke u ngjitur lart por nuk arrita Rinën, nëse do të isha atje do të kisha vdekur dhe unë”.Ndërkohë në Pianello d’Ostra humbën jetën babai dhe djali, 65 dhe 25 vjeç.

TE TJERA