Në Greqi vënë alarmin: Ky do jetë dimri më i vështirë nga 1945, Europa as që e ka idenë çfarë e pret

Perëndimi është në tunelin e krizës energjetike, me dimrin që parashikohet të jetë i vështirë dhe vendimet e fundit të Gazprom dëshmojnë për klimën e përgjithshme mbizotëruese të pakënaqësisë.

 

Kontinenti i Vjetër është në këtë situatë që të kujton një ” luftë nervash “, me qeveritë që angazhohen në konsultime dhe punë maratonë duke u përpjekur të vendosin një tavan në konsumin e ngrohjes në ndërtesat publike nga frika e daljes nga shinat e “vagonit” ekonomik.

 

Vendimi i Gazprom-it të Rusisë për të imponuar mbyllje të njëpasnjëshme të gazsjellësit Nord Stream nëse diçka ka ngritur nivelin e alarmit me evropianët që dërgojnë mesazhin se do të ketë një politikë të masave ndëshkuese nëse Kremlini heq prizën.

 

Si pjesë e përpjekjeve të përgjithshme për të përmirësuar çmimet, shtatë ekonomitë më të fuqishme në planet, G7, po promovojnë vendosjen e një tavani mbi çmimin e gazit natyror dhe naftës ruse, diçka që megjithatë gjen kundërshtim të plotë nga Moska, e cila kërcënon të ndërpresë përfitimet.

 

Nga ana tjetër, megjithatë, raportet e mediave amerikane duan që Moska të ruajë prodhimin e saj të naftës, gjë që do të shihet në takimin e OPEC-ut dhe aleatëve të tij, përfshirë Rusinë, ditën e hënë.

 

Në këtë peizazh të turbullt janë ogurzi vlerësimet e revistës amerikane TIME, e cila në titull shkruan: “ Kriza energjetike në Europë do të thellohet ”.

 

Sipas ekspertit të energjisë Lleëelyn King, fundi i këtij viti për Evropën ka të ngjarë të jetë ” dimri i saj më i keq që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, nga 1944 deri në 1945 “.

 

“Çmimet e gazit natyror arritën në 3,100 dollarë për 1,000 metër kub në mes të gushtit, një rritje prej 610% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, e matur nga tregu holandez TTF. Me këtë çmim shumë termocentrale nuk kanë mundësi të funksionojnë për një kohë të gjatë”, theksohet në artikull.

 

“Si pasojë e rritjes së kostove të hyrjes së karburantit, çmimet standarde të energjisë elektrike në Evropë janë rritur pothuajse 300% në vitin 2022, duke thyer rekorde. Në përgjithësi, çmimet e energjisë janë dhjetë herë më të larta se mesatarja pesëvjeçare”, shtoi ai.

 

Më e keqja nuk ka ardhur ende, shkruan kolumnistja. Kontinenti evropian është larg të qenit gati. Në mot të nxehtë, pajisjet ftohëse përdorin energji elektrike, e cila mund të gjenerohet nga gazi natyror, era ose energjia diellore, qymyri, gjeotermale, biomasa ose energjia bërthamore.

 

Në të kundërt, në mot të ftohtë – “sezoni i ngrohjes” – energjia merret kryesisht nga lëndët djegëse fosile, veçanërisht gazi natyror dhe nafta, sepse shumica e sistemeve të ngrohjes ende punojnë me naftë. Si çdo vit, kërkesa për gaz natyror do të rritet në mënyrë dramatike në dimrin e ardhshëm.

TE TJERA