Stuhi ciklone dhe reshje shiu. Përkeqësohet moti ne vendin tonë pas largimit të të nxhetit afrikan

Cikloni i fuqishëm pritet të fuqizojë ndikimin e tij në juglindje të Evropes duke kushtëzuar stuhi të reja të fuqishme sidomos në Greqi, pjesë të Shqipërisë dhe Maqedoninë e Veriut.Prtet ne ditet ne vazhdim te kete dhe ulje te metejshme te temperaturave.

 

Reshje intensive dhe rrebeshe mjaft të fuqishme shiu me bubullima dhe erëra priten nga sot veçanërisht në pjesën më të madhe të Greqisë, pjesën evropiane të Turqisë, Maqedoninë Veriore, lindje-juglindje dhe vise të Shqipërisë si dhe në disa vise të Kosoves.Lajm i mire eshte qe i nxehti afrikan po iken dhe ja le vendin stines se vjeshtesh.

 

Ndersa ne Shqiperi çdo ditë moti nis i kthjellët me vranësira kalimtare. Pitet qe kjo jave te jete me reshje shiu dhe era do të fryjë juglindje-veriperëndim mesatare. Përkohësisht gjatë shtrëngatave e vrullshme. Valëzimi i forcës 2 dhe 3 ballë.

TE TJERA