Çudira shqiptarësh! Dasmori thyen xhamin e makinës së nuses (video)

Një video e shpërndarë në rrjetet sociale tregon një dasmor që e godet xhamin mbrapa veturës, ku ndodhej dhëndri me nusen, ashtu siç e kërkon tradita.

 

Por, ky gjest nuk i shkoi mirë atij, pasi në goditjen e tretë të xhamit, ai e goditi aq fort saqë e theu xhamin, përderisa familjarët e nuses po shikonin përreth.

 

Ky veprim ka bërë xhirone rrjeteve sociale, duke shkaktuar reagime dhe komente të shumta, ku shumica e quan një gjest të pakuptimtë.

 

Tani në verë dihet që përvec pushimeve është edhe sezoni i dasmave, sidomos në Kosovë njëherë numri i tyre është shumë i madh.

 

Një pjesë e mirë e tyre janë emigrantë, që zgjedhin të martohen me vajza shqiptare dhe ta bëjnë ceremoninë sipas traditave të zonës së tyre.

 

Po ashtu prej kohësh vazhdon që në shuëm dasma që bëjnë xhiron e rrjeteve sociale të shohësh lekë të madh që hidhet në tokë, një zakon shqiptarësh ky.

 

TE TJERA