Çfarë pritet të ndodhë në Shqipëri? Jepet alarmi: Vapa ekstreme kërcënon, javën ardhshme…

E paprecedentë, për standardet evropiane, një valë të nxehti po përfshin Kontinentin e Vjetër, me temperatura duke u ngjitur në 40 gradë.

Vendi ynë nuk do të mbetet i paprekur nga vapa ekstreme, ku java e ardhshme duket e vështirë.

Tregues i temperaturave ekstreme që prekin Evropën është në Britani, ku termometri pritet të ngjitet edhe deri në 40 gradë në orët e ardhshme.

Në veçanti, autoritetet kompetente në Geraia Albiona kanë lëshuar një paralajmërim të veçantë për temperaturat e larta që do të prekin vendin nga e hëna në të premte. Sipas British Independent, gjendja e alarmit është ngritur nga mesnata e së dielës.

Tashmë në Portugali, siç shkruan Guardian, temperaturat janë 4-5 gradë mbi nivelet normale – për sezonin – me termometrin që arrin në 40 gradë Celsius. Vendet Iberike janë gjithashtu në rrugën e duhur për temperatura veçanërisht të larta javën e ardhshme , me termometrin që rritet shtatë gradë të tjera dhe tregon 47 gradë në Spanjë, veçanërisht në Sevilje.

Vala e të nxehtit do të kalojë edhe në Francë dhe Gjermani , ndërsa në disa pjesë të këtyre vendeve temperaturat pritet të arrijnë deri në 40 gradë. Në Shqipëri temperaturat do të nisin gradualisht rritje nga fundjava, ku vendi ynë do të “piqet” javën e ardhshme dhe temperaturat mund të kalojnë 40 gradë.

TE TJERA