Autoritetet japin alarmin/ Moti me temperatura ekstreme dhe erëra të forta, e enjtja mbart rrezikshmëri të lartë për ….

Gjatë javës së kaluar, Shërbimi Helen i Zjarrfikësve u përball me 378 zjarre,

882 zjarre urbane dhe 657 thirrje për ndihmë, tha zëdhënësi i forcës, toger Yiannis Artopoios, në një konferencë për shtyp të mërkurën.

Ai shtoi se e enjtja pritet të jetë gjithashtu një ditë me rrezikshmëri të lartë, pasi moti i nxehtë dhe erërat e forta vazhdojnë në shumë pjesë të vendit dhe veçanërisht në Atikë dhe Greqinë Qendrore, ku janë vënë në gatishmëri zjarrfikësit.

Ishujt e Jonit, Sporada, Egjeu lindor dhe Kreta janë gjithashtu në rrezik.

Duke theksuar rëndësinë e një reagimi të shpejtë, Artopoios këshilloi qytetarët që të telefonojnë menjëherë numrat e urgjencës në Greqi, 199 ose 112 nëse shohin zjarr.

TE TJERA