Keni dëgjuar për dietën e verës? Menuja javore që ju bën të humbisni 4 kg brenda javës!

Një dietë e thjeshtë dhe efikase që do ju ndihmojë të humbisni 4 kg në javë, pa shumë sforcime.

 

Eshtë një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar, që mund ta ndiqni qetësisht, pa probleme për shëndetin dhe metabolizmin. Ky regjim dobësues numëron 1000 kalori në ditë dhe është për gra dhe burra që hanë mirë, por që bëjnë jetë sedentare.

 

E HENE

Mëngjes: kafe ose çaj me mjaltë dhe dy feta bukë të biskotuar integrale, ose kos pa yndyrë me drithra integrale.
Paradite: 1 frut sipas dëshirës ose 1 kos të hollë.
Drekë: 400 gramë salmon i tymosur ose një panine integrale me 80 gramë proshutë krudo.
Pasdite: Një frut sipas dëshirës.
Darkë: 80 gramë pasta me domate dhe borzilok, sallatë jeshile me një lugë vaj dhe uthull.

 

E MARTE

Mëngjes: kafe ose çaj me mjaltë dhe 2 feta bukë integrale, ose kos me drithëra integrale.
Paradite: 1 frut sezoni sipas shijes ose 1 kos pa yndyrë.
Dreka: 1 pjatë me oktapod dhe patate ose 1 pjate me rukola dhe 1 panine integrale.
Pasdite: 1 frut sipas shijes.
Darkë: 1 panine integrale. Pulë me salcë kerri.

 

E MERKURE

Mëngjes: kafe ose çaj me mjaltë dhe dy feta bukë integrale, ose kos me pak yndyrë me drithra integrale.
Paradite: 1 frut sezoni sipas shijes ose 1 kos me pak yndyrë.
Dreka: 1 pjatë proshutë krudo pa yndyrë dhe pjepër.
Pasdite: një frut sipas shijes.
Darkë: Perime të ziera, një panine integrale.

 

E ENJTE

Mëngjes: kafe ose çaj me mjaltë dhe dy feta bukë integrale, ose kos me pak yndyrë me drithra integrale.
Paradite: 1 frut sezoni sipas shijes ose 1 kos me pak yndyrë.
Drekë: 400 gramë Merluc të tymosur ose 80 gramë bresaolë me një panine integrale.
Pasdite: Një frut sipas shijes.
Darkë: Gjoks gjeli, sallatë me rukola.

 

E PREMTE

Mëngjes: kafe ose çaj me mjaltë dhe dy feta bukë integrale, ose kos me pak yndyrë me drithra.
Paradite: 1 frut sezoni sipas shijes ose 1 kos me pak yndyrë.
Drekë: Dy feta shalqi, një kaush me akullore me fruta.
Pasdite: Një frut sipas shijes.
Darkë: 60 gramë oriz me kungull, sallatë mikse me një lugë vaj ulliri dhe uthull.

 

E SHTUNE

Mëngjes: kafe ose çaj me mjaltë dhe dy feta bukë integrale, ose kos me pak yndyrë me drithra.
Paradite: 1 frut sezoni sipas shijes ose 1 kos me pak yndyrë.
Drekë: Një pjatë supë me perime.
Pasdite: Një frut sipas shijes.
Darkë: Oratë (Krap deti), një panine integrale.

 

E DIEL

Mëngjes: kafe ose çaj me mjaltë dhe dy feta bukë, ose kos me pak yndyrë me drithra .
Paradite: 1 frut sezoni sipas shijes ose 1 kos me pak yndyrë.
Drekë: Sallatë me bishtaja dhe patate të ziera me një lugë vaj.
Pasdite: Një frut sipas shijes.
Darkë: Sallatë mikse me domate dhe karrota dhe një vezë e zier.

 

Rregulla për t’u ndjekur:
Mund të ndryshoni me gatime analoge. Mund të ndërroni ditët e dietës. Duhet të pini të paktën jnë litër e gjysmë ujë. Lejohen maksimumi 3 kafe në ditë, pa sheqer. Kurrë mos shmangni vaktet sepse ngadalësoni metabolizmin. Nëse ju merr papritur uria, hani një frut. Mos pini pije alkoolike, as të sheqerosura. Në mëngjes pini menjëherë një gotë ujë.

TE TJERA

spot_img