Mos i hidhni, atë që bëjnë bishtat e qershive për këto sëmundje nuk e bën asnjë ilaç

Pema e preferuar e muajit maj – qershor, qershitë, filluan sezonin e tyre dhe tashmë po kënaqemi me frytet e para të shijshme.

 

Megjithatë, të gjithë i hedhim bishtat e tyre, duke mos e ditur që janë shumë shëruese!

 

Në të vërtetë, bishtat e qershive janë shumë të mirë për veshkat dhe kanalet urinare, por mund të ndihmojnë edhe në rastin e gurëve në veshka.

 

Përgatitet shumë thjesht, por kërkohet që bishtat të thahen mirë në diell, pastaj në një litër ujë zihet në grusht bishta.

 

Lëngu i mbuluar me kapak duhet të qëndrojnë një orë dhe pastaj të kullohet.

 

Pihet 3 – 4 herë në ditë.

 

Çaji mund të ëmbëlsohet me mjaltë.

 

Përfitimet shëndetësore të bishtave të qershisë:

 

– uljen e edemës dhe blozës
– e dobishme kundër anemisë dhe artritit
– vrasës efektiv i dhimbjeve
– parandalojnë formimin e gurëve në veshka
– pastrojnë kanalet urinare

TE TJERA

spot_img