Nëse trupi ju jep këto 7 shenja paralajmëruese, mos i injoroni

Trupi ynë na flet në mënyra të ndryshme, por ne nuk e dëgjojmë gjithmonë atë. Në fakt, jo vetëm që mund të komunikojë me ne, por ka edhe truket e veta sekrete.

 

Në raste urgjente, ai mund të fillojë edhe të na “flasë” përmes ndryshimeve të ndryshme: sytë tanë mund të ndryshojnë papritur ngjyrën ose të shfaqen gunga në vende të caktuara. Gjithçka që duhet të bëjmë është t’i kushtojmë vëmendje dhe të veprojmë shpejt.

 

Më poshtë albeu.com ju sjell disa shenja që ju jep trupi dhe që nuk duhet t’i injoroni.

 

 

1. Lëkurë e verdhë

Një nuancë e verdhë e lëkurës, e shkaktuar kryesisht nga verdhëza dhe problemet e mëlçisë, është ajo që çon në këtë gjendje. Nivelet e larta të bilirubinës (një pigment biliar) e bëjnë të pamundur që trupi juaj ta eliminojë atë si mbetje. Si pasojë, lëkura dhe e bardha e syve marrin një nuancë të verdhë.

 

 

2. Pika të bardha në thonj

Ato mund të shfaqen pas një dëmtimi të thonjve ose si rezultat i kafshimit të thonjve tuaj. Megjithatë, nëse asnjë nga këto nuk është e vërtetë për ju, dhe ju ende i merrni ato, mund të ketë një problem të fshehur shëndetësor. Shumicën e kohës, mund të fajësohet për mungesën e zinkut, kalciumit ose proteinave.

 

 

3. Këndet e buzëve të çara

Çarje apo flluska në cepat e buzëve shfaqen për shumë arsye. Mund të jeni të dehidratuar ose të ekspozuar ndaj shumë rrezeve të diellit. Për më tepër, edhe një pastë dhëmbësh ose buzëkuqi i zakonshëm që përdorni shpesh mund të jetë fajtor.

 

 

4. Dëmtim i lehtë i thonjve

Thonjtë e lakuar rreth gishtave janë tipikë për njerëzit me probleme kronike të mushkërive. Mund të ndodhë edhe për shkak të disa kushteve gastrointestinale. Nëse nuk trajtohet në kohë, thonjtë zmadhohen dhe lakohen poshtë.

 

 

5. Plagë brenda gojës

Plagët e dhimbshme brenda gojës mund të shkaktohen nga ndryshimet hormonale ose stresi emocional. Për më tepër, ai mund të funksionojë edhe në familje, kështu që mund të jeni të predispozuar për të. Një mungesë e vitaminës B-12 është një tjetër shkak që mund të bëjë që plagët të shfaqen.

 

 

6. Gungat e qepallave

Puçrrat e vogla në qepallat tuaja quhen thark. Ata zakonisht rriten shumë afër qerpikëve dhe ju bëjnë të dhimbshme mbylljen e syve, dhe gjithashtu mund të shkaktojnë kruarje. Zakonisht shfaqen në lëkurë nëse keni diabet ose lëkurë shumë të thatë. Mund të jetë gjithashtu një shenjë që ju duhet të ndryshoni kontaktet ose furçat e grimit.

 

 

7. Gjuha me ngjyra të ndezura

Një gjuhë e kuqe nuk është vetëm një shenjë e infeksionit, por edhe e akneve dhe mungesës së vitaminave. Një tjetër shkak i mundshëm është skarlatina, e cila mund ta bëjë gjuhën tuaj të zbehtë, por me njolla të kuqe të ndezura. Përveç kësaj, herpesi oral mund të çojë gjithashtu në një gjuhë me ngjyra të ndezura.

TE TJERA

spot_img