Pushuesit u shtangën nga ndotja e plazhit, zbulohet shkaku i krijimit të pluhurit të verdhë

Ditën e diele qytetarë të shumtë kanë raportuar një ndotje të madhe në bregdetin e Shëngjinit dhe Velipojës.

 

I gjithë bregdeti është mbushur me një pluhur të verdhë dhe kjo i ka lënë të shtangur pushuesit që këtë të dielë kishin vendosur ta kalonin në plazh.

 

Drejtoria e Mjedisit ka dalë në terren për të monitoruar situatën e krijuar në bregdet dhe janë marrë edhe kamione për analiza, të cilat janë dërguar në laboratorin e Tiranës.

 

Drejtori Rajonal i Mjedisit në Lezhë, Bardhok Frroku duke folur për TCH tha se kjo ndotje është shkaktuar nga një fenomeni natyror i krijuar nga poleni i pishave pasi zona e bregdetit ka shumë pisha.

TE TJERA

spot_img