E frikshme! Çmimi i qershive po ben “namin”, ja sa shkoi ditën e sotme

Të raportosh një fakt real në media, është një shpresë se gjërat do të ndrýshojnë, por mesa duket tek ne, nuk fùnksionon si e tillë.

 

Vetëm pak ditë më parë, është thënë se stina e verës sapo ka trokitur dhe me ardhjen e saj, në treg dalin edhe shumë lloje të ndrýshme frutash të stinës së ëmbël të verës.
Por, edhe pse në treg ka shumë lloje fturash, shqiptarit i rrinë sytë pak tek qershitë që tashmë mùnd të konsiderohen zyrtarisht si një frut i ndaluar.

 

Aryseja është shumë e thjeshtë. Nëse pak ditë më parë janë parë në treg të shiten me çmimin prej 21 apo 22 mijë lek të vjetra, çmimi sot kap një shifër që do t’ua heqë trùrin fare.

A doni t’i shijoni qershitë? Epo, për të berë këtë gjë ju më parë dùhet që të pranoni çmimin e tyre prej 30 mijë lek të vjetra.

 

Edhe pse një frut i ëmbël, në treg ai shitet me një çmim shumë të kripur dhe duket se rritja do të kapë majat dhe shpresojmë që të mos shkojë 100 mijë lek sepse më pas do të na dùhet që të shesim makinat.

Fillimi iu mor vesh kësaj pune, por fùndi nuk i dihet. Shpresojmë që shteti këtë rritje ta shohë si një kembanë alarmi, pasi me këtë rritëm, çmimet shkojnë në kupë të qiellit.

 

Foto e marre nga JOQ Albania.

 

- Publicitet -

TE TJERA

spot_img