Hidhini një sy atyre! Pse shfaqen njolla të bardha në thonjtë dhe kur duhet të kontaktoni menjëherë me mjekun

Nëse vëreni se shfaqen njolla të bardha në thonjtë tuaj, mos i injoroni ato.

Në shumicën e rasteve, arsyeja nuk është shqetësuese, siç është mungesa e vitaminave , por në disa raste mund të jetë sinjal për probleme serioze shëndetësore.

Dr Spencer Kroll, dermatolog, thekson se është jashtëzakonisht e rëndësishme që mjeku të shikojë pacientin dhe si duken thonjtë e pacientit. Nëse vërehet shfaqja e njollave të bardha në thonjtë, do të ishte mirë të bënin analiza më të hollësishme.

Leukonychia është emri për shfaqjen e njollave dhe vijave të bardha në thonjtë dhe mund të jetë një ndryshim i padëmshëm ose një sëmundje shumë e rrezikshme.

Ja çfarë mund të jetë shkaku i këtij fenomeni:

Trauma e thonjve

Nëse goditni gozhdën në diçka të fortë, mund të shfaqen njolla të bardha në gozhdë dhe ndonjëherë duhet pak më shumë që ndryshimi të zhduket. Megjithatë, nëse ju duket se nuk zgjat shumë, konsultohuni me një mjek.

Kërpudhat
Infeksioni mykotik i thonjve është një nga infeksionet afatgjatë dhe të vazhdueshme dhe karakterizohet nga një ndryshim në ngjyrën e thonjve (e cila bëhet e bardhë, e verdhë ose kafe).

Mungesa e vitaminave dhe mineraleve

Mungesa e vitaminës D, kalciumit dhe zinkut mund ta shkaktojë këtë problem dhe pasi pacientët me mangësi vitaminash dhe mineralesh janë bërë më të shpeshtë vitet e fundit, ai këshillon që të bëhen analizat e gjakut për të përcaktuar nëse ky është një problem i madh apo diçka më serioze.

Përveç këtyre kushteve më të padëmshme, një ndryshim në thonjtë mund të tregojë edhe disa komplikime më serioze, si p.sh

Rrallëherë, njollat e bardha në gozhdë mund të jenë simptomë e një gjendjeje më serioze, si sëmundjet autoimune, sëmundjet e zemrës ose të veshkave. Krol ju këshillon të vëzhgoni gjendjen e organizmit dhe sa kohë janë të pranishme njollat.

Nëse shfaqen simptoma të tilla si gulçim, dhimbje gjoksi dhe ënjtje të kyçeve, konsultohuni me një mjek.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME