Keto jane kategorit qe do marrin 3 muaj nga 3 mij lek.JA ne cilin muaj fillon shperndarja e pare

Pensionistet do te marrin nje ndihm ne muajt ne vazhdim ku mesohet se 576 familje jane pjese e ketij bonusi.

Per shkak te rritjes se cmimeve qeveria do te ndihmoj familjet ne nevoje dhe të japim 3 herë nga 3 mijë Lekë në muaj”.

Por cilat janë kategoritë që përfitojnë?

“Janë të gjithë pensionet e invaliditetit, të cilët përfitojnë nga kjo masë. Të gjithë pensionet familjare, janë pensione që jepen për fëmijët jetimë apo për ata që u mungojnë partnerët të cilët kanë pasur, përfituar pensione.

Kemi vendosur të mbështesim të gjithë pensionistët që jetojnë vetëm apo në çift, pra pa fëmijët. Kategoria e fundit e pensionistëve që përfitojnë, janë ata që marrin më pak se gjysma e pagës minimale. Në total janë rreth 66 për qind e totalit të pensionistëve që përfitojnë nga këto masa.

Muaji prill do te jete dhe muaji qe do te filloj shperndarja e bonusit.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME