Shqiptarët i thurrin këngë Zelenskyy-t! “Trim Luan i Ukrainës, Frymëzim do jesh perherë, Nënat s’ lindin shpesh Luanë

Volodymyr Zelenskyy është personazhi i momentit në gjithë botën për shkak të situatës që po ndodh mes Ukrainës dhe Rusisë.

 

Presidenti i Ukrainës i ka bërë të gjithë për vete dhe ka fituar shumë dashamirës me qëndrimin e tij dhe reagimin ndaj Rusisë.

 

Nëse para 1 marsit pak kush e njihte në botë që ishte president i Ukrainës, sot nuk ka njeri që të mos ta njohë, madje shumë dhe e admirojnë.

 

Zelenskyy ka krijuar një lloj simpatie edhe te shqiptarët. Duke ditur që politikanët tanë këto 30 vite pas rënies së komunizmit vetëm na kanë zhgënjyer,

 

kjo bën që kur sheh raste dhe shembuj si Zelenskyy, fillon e admiron dhe e pëlqen menjëherë dhe do doje që të ishte lideri i vendit tuaj.

 

Simpatia e shqiptarëve për Zelenskyy-n shkon deri aty sa i kanë thurrur edhe disa vargje kënge, që mund t’i lexoni më poshtë.

 

LUANI I UKRAINËS🦁

Hej Luan i Ukrainës!
Je bajrak hero i rrallë💪
të lanë të vetëm,
me bishën ruse përballë!

 

S’tu drodh syri s’tu dridh zemra,
më këmbë ngrite këtë botë!
Liria nuk kërkon “emra”,
por Luanë e zemërfortë🤝

 

Të jeshë trim hero si ti,
që s’të tremb frika e bishës!
Ti do të sjellë liri🙏
se ti je kunder frikës

 

Je Luan,trim, hero,
toka s’pjell vec zvarranikë.
Je legjendë që gjithmonë rron,
ti je djell që lëshon dritë.🌞

 

Ta kuptojë bota mjerane,
ç’ bën një zemër që s’ka frikë.
L*f ta s do bisha vigane,
të a*m a tosur gjer në grykë.

 

E gjithë bota sot të cmojmë,
je hero i njerëzimit.
Zemra jote është më e madhe,
se sa *r*ët e Putinit.

 

Trim Luan i Ukrainës!🦁
Frymëzim do jesh perherë!
Nënat s’ lindin shpesh Luanë,
Ju lindni rrallë ndonjeherë.🤲🏻

Videoja që po çmend botën; Ronaldo fut dorën poshtë pantallonave merr diçka aty dhe e ha…

Ditët që pasuan intervistën e tij të bujshme, pas së cilës ndërpreu kontratën me Manchester United, përgatitën terrenin për zgjidhjen konsensuale të mëvonshme me...

Aktori i njohur shqiptar rikthehet pas 10 vitesh në Shqipëri dhe …

Aktori Elvis Pupa më shumë se 10 vite është larguar nga “Portokalli” dhe rreth 5 vite më parë ai është shkëputur totalisht nga ekrani.   Por...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Aktori i njohur shqiptar rikthehet pas 10 vitesh në Shqipëri dhe …

Aktori Elvis Pupa më shumë se 10 vite është...

A jeni bere gati per bakllavane? Ja si ta pergatisni qe t’ju tretet ne goje. Video

Ingredientët: 60 peta për bakllava 1 filxhan stika të grira imët ½...

Nipi i Isa Boletinit: Ju tregoj cilat ishin amanetet e gjyshit tim për Shqipërinë

Nipi i Isa Boletinit, Gazmend Boletini ka rrëfyer në...

Behuni gati.Keto qytete do të mbulohen nga bora ditën e dielë

Fundjava parashikohet që të sjellë ulje drastike të temperaturave...