HUMB JETËN NË MOSHËN 89-VJEÇARE DOM GJERGJ SIMONI

Sot me datë 28 janar 2022, kaloi n’Amshim, Dom Gjergj Simoni, nji ndër dëshmitartë dhe bashkëvujtës me Martirt tanë gjatë kohës së komunizmit.


Pushosh n’Lumninë e Krishtit t’Cilit ja kushtove tanë jeten tande, i dashtun Dom Gjergj, vazhdo e lutu për ne e për Kishën n’Shqipni.

Shkruan ne facebook Dom Gasper Kolaj


Kush ishte Dom Gjergj Simoni
Lindur me 08.12.1933 nga baba Kol dhe nёna Gjyste. Nё moshё tё re shërbeu si xhakue
Mori formim tё mesëm nёn kujdesin e françeskanve.

Formimin teologjik e mori nga P Mark Harapi sj e P Aleks Baqli o.f.m.
Punoi nё hidrocentrelin e Vau Dejes nё mesin e viteve 60 dhe nё kooperativen bujqësore nё Bushat.
Natёn e Pashkёve 1977 u denua 10 vite burg.

Me 21 prill 1991 u shugurue meshtar nga mons Nikoll Troshani meshtar i parё mbas rregjimit nё moshën 58 vjeçe.
Mbas shugurimit meshtar shërbeu si famullitar nё Dajç B Bunёs.

Botoi edhe vёllimin ‘Lule e gjak’
28.01.2022, kaloi në amshim

 

TE TJERA

spot_img