“Hapni librat dhe mbyllni këmbët”, ministrja bën deklaratën e fortë dhe trazon rrjetin

Një ministre e Afrikës së Jugut u kritikua në mediat sociale pasi u tha nxënëseve të “hapin librat dhe mbyllni këmbët”.

Rofi Ramatuba, ministre e Shëndetësisë e rrethit Limpopo, i bëri komentet gjatë një vizite në një shkollë të mesme në Segagapeng.

“Unë u them vajzave: hapni librat dhe mbyllni këmbët. Mos hap këmbët, por hap librat. Faleminderit”, u tha ajo studentëve.

Ministrja shtoi se burrat e moshuar joshin vajzat duke u ofruar atyre gjëra luksoze si paruke të shtrenjta dhe telefona inteligjentë.

Sipas BBC, akuzat e Ramatumba kanë ngjallur reagime të forta në rrjetet sociale dhe shumë përdorues po pyesin veten pse ajo iu drejtua vetëm vajzave.

“Kjo nuk është mënyra e duhur për të folur me fëmijët për a buzimin, se*sin dhe pëlqimin”, ka shkruar një përdorues. Deputetja e opozitës Sivigue Guaroube i përshkroi deklaratat e Ramatuba si shumë problematike.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME