Omicron “mbërthen” Shqipërinë! Rekord infektimesh, 1 në 4 qytetarë rezulton me Covid-19

Varianti Omicron i Covid-19 ka vendosur në alarm shumë vende të botës, mes të cilave edhe Shqipërinë.

Duket se ai ka “mbërthyer” vendin tonë, dhe kjo duket qartë në numrin e lartë të infektimeve çdo ditë. Madje 24 orët e fundit, ka një rekord, pasi janë kryer 8136 testime, ku kanë rezultuar pozitiv me Covid, 2177 qytetarë dhe 6 pacientë kanë humbur jetën.

Duket qartë se nga të testuarit, 1 në 4 qytetarë rezulton i infektuar.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 116 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar.

Rritja e rasteve duket se është ndikuar po ashtu dhe nga lëvizjet e shtuara gjatë festave të fundvitit.

TE TJERA

spot_img