Diva, Zyliha Miloti feston ditelindjen, dhe vitet per te jane thjeshte numra

Sot, Zyliha Miloti ” Mjeshtre e Madhe” ka ditĂ«lindjen. 🎉TĂ« paçim sa mĂ« gjatĂ« nĂ« skenĂ«n tonĂ«!
Edhe 100 vite!

Zyliha Miloti lindi mĂ« 11 janar 1946, nĂ« ShkodĂ«r. Mbaron shkollĂ«n e mesme “Jordan Misja” nĂ« vitin 1965 . NĂ« vitin 1967 e nĂ« vijim paraqitet si njĂ« nga aktoret mĂ« tĂ« suksesshme tĂ« EstradĂ«s Profesioniste tĂ« qytetit tĂ« ShkodrĂ«s. Mban titullin “Mjeshtre e Madhe”.
Pa i mbushur 14 vjet, kur ishte në klasën e 7-të,

ajo u paraqit pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« para publikut si njĂ« kĂ«ngĂ«tare e vogĂ«l shumĂ« e talentuar. Rolet e para kanĂ« qenĂ« dramatike dhe si aktore e humorit ajo i filloj nĂ« moshĂ«n 20 vjeçare nĂ« estradĂ«n profesioniste tĂ« qytetit tĂ« ShkodrĂ«s pranĂ« teatrit “Migjeni”.

Galeria e personazheve që krijoi dhe eksperienca e saj, bënë që ajo të mbetet një nga aktoret e shquara në skenën e humorit shqiptar.

Rreth 60 vite karrierĂ« artistike nĂ« Teatrin e EstradĂ«s dhe gjatĂ« kĂ«tyre viteve ka realizuar mĂ« shumĂ« se 260 premiera. NĂ« çdo premierĂ« rolet e saj kanĂ« spikatur pĂ«r interpretim tĂ« shkĂ«lqyer dhe kanĂ« qenĂ« tĂ« arritura. PĂ«rveç kĂ«tyre ajo ka marrĂ« pjesĂ« nĂ« teatrin e dramĂ«s dhe nĂ« njĂ« numĂ«r tĂ« madh filmash tĂ« kinostudios “ShqipĂ«ria e re” dhe tĂ« atyre pas viteve ’90.

Gjithë jetën e saj pa u larguar asnjë ditë nga kjo estradë e që prej vitit 1967 ajo ka interpretuar plot gjallëri në shfaqet e planifikuara të asaj kohe në fshat, malësi si dhe në të gjithë Shqipërinë.

Zyliha Miloti ka pasur fatin e madh qĂ« ka punuar me njĂ« plejadĂ« artistĂ«sh tĂ« mĂ«dhenj, regjisor e shkrimtarĂ« nĂ« estradĂ«n profesioniste tĂ« qytetit tĂ« ShkodrĂ«s pranĂ« teatrit “Migjeni”. Ajo gjeti njĂ« grup aktorĂ«sh tĂ« paarritshĂ«m.

Ka qenĂ« regjisor i ndjeri Paulin Sekuj i cili ka punuar pĂ«r njĂ« kohĂ« tĂ« gjatĂ« me Zylin, pastaj kanĂ« vazhduar tĂ« tjerĂ« regjisor tĂ« mĂ«dhenj si: Serafin Fanko, Edmond Mhilli, Zehrudin Dokle, Arjan Çuliq,

Stefan Çapaliku, Gjergj Vlashi, Haxhi Rama, Fatbardh Smaja, Bruno Shllaku, Altin Basha etj, si dhe shkrimtarĂ«t Fadil Kraja, Kolec Pepa, Paulin Selimi e tĂ« tjerĂ«.

Nuk harrohet dyshja e humorit Tano Banushi – Zyliha Miloti, pĂ«r 25 vite me radhĂ« dhe mĂ« vonĂ« me aktorin Paulin Preka qĂ« janĂ« padyshim maja e estradĂ«s shqiptare.

Qindra role ka interpretuar Zyli edhe me aktorë të tjerë, duke pasur materiale letrare të jashtëzakonshëm, me të vërtetë secili më i mirë se tjetri.

Nuk harrohet kurrë autori i pashtershëm i burimit të këtij materiali letrar shkrimtari humorist, i ndjeri Paulin Selimi, cikli i parodive me Gjosho Vasinë, apo kupletet dhe paroditë e spikatura me aktorin, humoristin e shquar Zef Deda.

NĂ« plejadĂ«n e mrekullueshme tĂ« aktorĂ«ve ka qenĂ« edhe i paharrueshmi Hasan Smaja (Artist i merituar), Bik Pepa, si dhe aktorĂ«t e njĂ« brezi mĂ« tĂ« ri, Zef Deda( Mjeshter i Madh), Besnik Çinari( Mjeshter i Madh), Jolanda Shala, Katrina Biga,

Drande Xhaj, GĂ«zim Kruja(Mjashter i Madh), Smajl Alia, Edmond Halili, SandĂ«r Ruçi(Mjeshter i Madh), Anton Krosaj, Muhamet Çekini etj. Talenti dhe aftĂ«sia profesionale e Zylit, sigurisht qĂ« ka bĂ«rĂ« tĂ« jetĂ« e pĂ«rshtatshme pĂ«r kĂ«ta aktor, duke punuar me njĂ« dĂ«shirĂ« e pasion tĂ« madh me tĂ« cilĂ«t sukseset kanĂ« qenĂ« gjithmonĂ« tĂ« garantuar.

Zyliha Miloti ka qenë gjithmonë shumë energjike në rolet që ajo ka interpretuar me kaq siguri dhe madhështi, jo vetëm në estradë por edhe në dramë e komedi, pa harruar pjesëmarrjen e saj në filma, opereta etj. Ajo vazhdon të jetë aktive edhe sot në skenën e teatrit.

Zyliha Miloti ka luajtur në shumë shfaqje teatrale, por disa kanë mbetur si një identitet i saj, duke e thirrur me emrat e roleve siç janë: Hana, Rabija, Zade, Luli, dhe Lokes.

Zyli Ă«shtĂ« vlerĂ«suar me disa çmime, tituj dhe shpĂ«rblime. Artiste e Merituar, “Gruaja e vitit 2000-2001″ nga Instituti i Biografive nĂ« Kembrixh tĂ« AnglisĂ«, duke u zgjedhur mes 2000 personaliteteve botĂ«rore.. Ka marrĂ« çmime nĂ« “DitĂ«t e humorit”,

pastaj çmimin “Naim FrashĂ«ri i ArtĂ«â€ me motivacionin “PĂ«r kontribut tĂ« shquar nĂ« artin skenik dhe interpretim me nivel tĂ« lartĂ« nĂ« gjininĂ« e humorit”: “Mjeshtre e Madhe ”, dekoruar nga Presidenti i RepublikĂ«s.

Horoskopi ditor, e diela e 26 mars 2023 ka rezervuar per ju…

Dashi   Sot HĂ«na dhe Marsi do iu japin shumĂ« alternativa qĂ« ju t’ia dilni mbanĂ« kudo. Do jeni shumĂ« tĂ« frymĂ«zuar dhe tĂ« bindur nĂ«...

Ilir Shaqiri flet për Luiz Ejllin: Ka qetësinë time dhe batutat e Donaldit dhe duhet ta f


Ilir Shaqiri ishte i ftuar nĂ« emisionin “MĂ« lĂ«r tĂ« flas”, me Donald dhe Romeo Veshaj, nĂ« episodin e parĂ« tĂ« sezonit tĂ« dytĂ«....

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ÇfarĂ« nĂ«nkuptojnĂ« pikat e bardha nĂ« thonj: SĂ«mundjet dhe…

Ja cilat janĂ« barnat qĂ« mund ta shkaktojnĂ« problemin   Njollat...

E habitshme…/ Enkel Demi e thotĂ« troç: Po mĂ« çajnĂ« k…

Gazetari dhe shkrimtari i mirënjohur Enkel Demi, i ftuar...

Ilir Shaqiri flet për Luiz Ejllin: Ka qetësinë time dhe batutat e Donaldit dhe duhet ta f


Ilir Shaqiri ishte i ftuar nĂ« emisionin “MĂ« lĂ«r...