SHÇBA pezullon inspektoren e Policisë: Në lokalin e vjehrrës bëhej pro*titucion, ajo e njoftonte sa herë kishte operacione

Dy punonjës të Policisë së Shtetit janë pezulluar nga detyra pasi kanë shpërdoruar detyrën.

Është pezulluar një specialist i rrugores pasi ndryshonte përgjegjësinë e palëve në rast aksidentesh, ndërsa tjetra është një oficere e sallës së Komandimit në Drejtorinë e Tiranës.

SHÇBA Tiranë ekzekutoi vendimin e Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, e cila ka vendosur masat e sigurisë “Pezullimi i ushtrimit të një detyre a shërbimi publik” për punonjësit e policisë:

N/Komisar F.M., 29 vjeç, me detyrë Specialist në Seksionin e Hetimit të Aksidenteve Rrugore në Komisariatin e Policisë të Qarkullimit Rrugor Tiranë.
Inspektore O.K., 27 vjeçe, me detyrë Operatore e Kamerave në Sektorin e Sallës së Komandimit në D.V.P. Tiranë.

Ekzekutimi i vendimit të Gjykatës u krye në funksion të procedimit penal Nr. 5023, të kryer nga SHÇBA Tiranë në bashkëpunim me Prokurorinë Tiranë, me hetime proaktive disa mujore, për akuzat “Korrupsion pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Ushtrim i prost itucionit”.

Në zbatim të vendimit datë 23.12.2021 të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, në kuadër të këtij hetimi u procedua penalisht edhe shtetasja S.K, 53 vjeçe, pasi gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e saj në qytetin e Memaliajt, u gjetën:

2 armë gjahu gjysëmautomatike;
sasi fishekësh, që mbaheshin pa leje.
Nga hetimet e SHÇBA Tiranë ka rezultuar se oficeri i policisë F.M., duke shpërdoruar detyrën, ndryshonte përgjegjësitë e palëve në rast hetimi aksidentesh.

Gjithashtu, dyshohet se në lokalin e vjehrrës së tij, shtetases S.K. ushtrohej pro stitucion, por oficerja e Sallës Operative informonte 53-vjeçaren për aksionet që organizonte Policia.

- Publicitet -

TE TJERA

spot_img