5 shenjat e para, nëse keni këto simptoma jeni infektuar me variantin e ri

Pandemia po shpërthen, mutacioni i ri i Omicron që është shfaqur në Afrikën e Jugut po përhapet ngadalë në të gjithë botën,

me Evropën sërish në qendër të vëmendjes. Kërcënimi i mutacionit të Omicron përmbys planet e shteteve për festat, rivizaton strategjitë e mbrojtjes nga pandemia dhe prezanton masa të reja.

Ekspertët paralajmërojnë për përhapjen e tij të shpejtë dhe transmetueshmërinë e lartë. Sigurisht, arma kundër mutacionit Omicron mbetet e njëjtë: Vaksina. Në fakt, doza e tretë, doza përforcuese, duket se mbron në mënyrë efektive trupin kundër mutacionit.

Por cilat janë simptomat që tregojnë që jeni infektuar me këtë lloj varianti të ri?

Simptomat e variantit të ri Omicon mund të shfaqen brenda dy ditëve.

5 simptomat e mutacionit të Omicron

Simptomat e para që mund të shfaqen vetëm 48 orë pasi dikush është infektuar me mutacionin Omicron përfshijnë;

Rrjedhjen e hundëve

Fyt i thatë

Dhimbje koke

Lodhje

Teshtitje

Por si të dallojmë simptomat e mutacionit Omicron nga variantet e tjera?

Të dhënat e reja kanë zbuluar se simptomat e mutacionit Omicron janë të ndryshme nga simptomat “tradicionale” të varianteve të tjera të koronavirusit, siç është mutacioni Delta.

Profesori Tim Spector i përshkroi simptomat e mutacionit të Omicron si “më afër” me ato të ftohjes së zakonshme. Ai paralajmëroi se ata me simptoma të ngjashme me të ftohtin duhet të bëjnë një test Covid për t’u siguruar.

Çfarë ndodhi? Sazan Guri shpërthen në lot ‘LIVE’ në emision

Në “Ftesë në 5” me Bieta Sulon ishte i ftuar Sazan Guri, i cili mes lotësh foli për humbjen e qenit të tij.   Ambientalisti tregoi...

Kiara bisedon me Luizin ai ia kthen: ‘Oltën e shklyem bashkë. O të dy, ose asnjëri në këtë shtëpi’!

Luiz Ejlli edhe njëherë përsëriti faktin që nëse del Kiara Tito, do dalë edhe ai. Teksa po bisedonin në suitë, këngëtari i tha moderatores...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Fëmija me sindrοmën Dοwn i dashuruar pas Luizit: “ti nuk më pëlqen se e shan” video

Luizi ka marrë informacionin më të rëndësishëm nga njerëzit...

Eni i BBV i jep fund beqarisë me gazetaren e njohur? Dalin fotot nga ceremonia e tyre…

Disa fotografi të publikuara në faqet e tyre zyrtare...

Armando Broja i bën surprizën e bukur Luizit brenda në shtëpinë e BBV (foto)

Tashmë reality show “Big Brother VIP Albania” ka përfshirë...