HYRJELAJMEPOLITIKËSali Berisha shkarkohet nga PD, Lulzim Basha iu kërkon falje demokratëve

Sali Berisha shkarkohet nga PD, Lulzim Basha iu kërkon falje demokratëve

Me sloganin ‘zgjedhim të ardhmen’, ka nisur punimet punimet e Kuvendit Kombëtar të PD-së.

Pjesëmarrja ka qenë masive ku Lulzim Bashës i janë bashkuar shumica e deputetëve dhe drejtuesve të PD-së, si dhe figurat më të rëndësishme të kësaj force politike.

Në Kuvendin Kombëtar të PD u votuan ndryshime statusore, ndërsa po ashtu u miratua edhe krijimi i Aleancës Qytetare për Demokracinë si organizate partnere e PD-së, pra siç është FRPD dhe Forumi i Gruas.

Kuvendi i PD-së miratoi gjithashtu vendimin tjetër të Këshillit Kombëtar të partisë, marrë pasditen e 11 dhjetorit, i cili parashikon shkarkimin nga detyra të Edi Palokës si edhe të anëtarëve dhe sekretarëve të kryesisë.

Në rezolutë u konfirmua shkarkimi i tyre, por duhej që ky vendim i një jave më parë të miratohej nga delegatët e Kuvendit Kombëtar të thirrur ditën e sotme në Pallatin e Kongreseve.

Krahas tyre u përjashtua nga detyrat drejtuese edhe ish-kryeministri Sali Berisha, ndërsa u miratua edhe vendimi që parashikon se askush nuk mund të marrë funksione në PD nëse është shpallur non grata nga SHBA-të. Ky është cilësuar si “neni anti-Berisha” pasi deri më tani ai është i vetmi i shpallur “non grata” nga SHBA.

Kuvendi i sotëm vjen pas atij të një jave më parë të organizuar nga ish-kryeministri Berisha, i cili fillimisht votoi për shkarkimin e nënkryetarëve dhe Sekretarit të Përgjithshëm të PD-së, ndërsa sot është thirrur referendum për shkarkimin e Lulzim Bashës.

TE TJERA

spot_img