“Pallohej me kë ti dilte përpara, diplomatët i kishte fiksim, mbante dhe një dashnor me shumë pushtet dhe lek, në fund flirtoj dhe me gjyqtarin”, Kreshnik Spahiu bën deklaratën e bujshme

Analisti Kreshnik Spahiu ka komentuar zhvillimet e fundit në Partinë Demokratike. Por gjithë situatën, Spahiu e sjell duke e ilustruar me shembullin e një çifti kur divorcohet.

Analiza e Spahiut

Ishte dashuri me shikim të parë. Ai e shikonte në dritë të syrit dhe e donte marrëzisht atë.

Që ditën e parë kur u shfaq në shtëpi, të gjithë kalamajt e familjes e kuptuan se ai kishte nënshkruar testament që pas vdekjes, shtëpinë do ia linte asaj shalë-gjatës që ai e adhuronte aq shumë.

Ajo vetëm buzëqeshte dhe dhëmbët i mbante jashtë.

Ndërkohë arroganca e saj u demostrua që në shfaqjen e parë mediatike.

“Kam ardhur ta shpëtoj këtë familje dhe ta sjell në pushtet” – tha, ndonëse erdhi një muaj para zgjedhjeve.

16 vite kryeplaku i shtëpisë i besoj çdo gjë, pasurinë, pushtetin, financat, hipotekën.

Aq e fortë ishte martesa sa plaku për bukuroshen, bëri hasha çdo anëtarë të familjes madhe.

Plaku harroi shokët dhe miqt që i qëndruan pranë me dekada.

Dashuria të errëson sytë, aq sa një ditë plaku tha:”nuk ka Zot”, dhe këtë gjë ja tha Hoxhës pikërisht në tokën e premtuar. Doli kundër të madhërueshmit me besimin se në krah kishte profetin që Lul-zonte ku i shkelte këmba.

Ajo e tradhëtonte, çdo natë, por ky ishte verbuar nga dashuria. Ajo p allohej me kë ti dilte përpara, por kryesisht seksin me diplomatët e kishte fiksim. Përveç se futej në shtrat me çdo kënd kishte dhe një d ashnor permanent me shumë pushtet dhe lek.

Ai ishte komshiu përballë kryefamiljar me shumë fëmijë, por në hasmëri me plakun.

Plaku e shikonte spërdredhjet e saj me hasmin, por shpesh ia falte tradhëtinë. Me vehten e tij thonte: “S’ka gjë le të ma dredhi se vajzë e re është, boll në mbrëmje të kthehet në krevatin tim”.

Besonte, besonte, besonte pafund derisa një mbrëmje ajo e telefonoi dhe i tha: “Dua divorcin nga ty, dhe shtëpia apo pasuria më takojnë mua sepse ti vetë mi le në hipotek në emrin tim. Ndërkohë edhe kalamjt e tu, do i mbaj unë sepse ty hoxha të ka bërë lanet dhe s’të pranon të hysh as në xhami”.

Plaku mblodhi gjithë kalamajt që i kishte para martesës dhe u kërkoi të rrethonin shtëpinë për t’a nxjerrë laviren jashtë dhe për t’ja marr çelsat.

Ishte mision i pamundur sepse ajo kishte flirtuar edhe me gjyqtarin i cili po shqyrtonte divorcin.

Gjyqtari ngriti çekiçin dhe deklaroi:

Martesa juaj ka marrë fund për shkak të tradhëtisë bashkshortore.

– Deklaroj divorcin

– Shtëpia dhe pasuria i takojnë gruas sepse në hipotekë figurojnë në emrin e saj.

– Fëmijët do ndahen: Ata që kanë lindur para martese me bashkëshortin dhe ata që lindën pas martesës me bashkshorten.

Të gjithë dolën të përlotur nga salla e gjykatës duke rendur pas plakut i cili duhet të blente një çati të re dhe të fuste kokën e një tufe kalamajsh që biba e tij i kishte hedhur rrugëve.

Ky ishte fundi tragjik i një dashurie me shikim të parë.

TE TJERA

spot_img