Si të dalloni se simptomat që keni vijnë nga varianti ‘Omicron’, shenjat që shfaqet gjatë natës

Që kur Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e përcaktoi variantin e ri Omicron si një “variant shqetësues” më 24 nëntor, e gjithë bota po mendon për masa të shtuara.

 

Edhe pse OBSH ka sugjeruar që Omicron ka një “rritje të rrezikut të riinfeksionit”, provat fillestare sugjerojnë gjithashtu se mund të shkaktojë një sëmundje më të butë se varianti Delta, i cili aktualisht po përhapet në të gjithë Evropën.

 

Sidoqoftë, është e rëndësishme të qëndroni vigjilent dhe të reagoni në përputhje me rrethanat nëse vëreni shenjat paralajmëruese të variantit të ri.

 

Të dhënat janë të pakta për simptomat që duhen kërkuar, por mjekët në Afrikën e Jugut – ku u zbulua për herë të parë varianti – kanë dhënë të dhëna të rëndësishme.

 

Në një konferencë nga Departamenti i Shëndetësisë i Afrikës së Jugut, mjeku i përgjithshëm Unben Pillay renditi simptomat që raportonin pacientët me Omicron.

 

Një shenjë treguese mund të shfaqet gjatë natës, sipas doktorit. Pacientët po paraqiten me “djersitje natën”, tha ai. Djersitjet e natës janë kur djersitni aq shumë saqë rrobat e natës dhe shtrati janë të lagura, edhe pse vendi ku jeni duke fjetur është i freskët.

 

Doktor Pillay tha gjithashtu se ai po sheh pacientë që paraqiten me një kollë të thatë, ethe dhe shumë dhimbje trupi. Ai shtoi se njerëzit e vaksinuar priren të bëjnë “shumë më mirë”.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

(Video) Del telefonata e plotë e Oltës me të shoqin, momenti kur i tha s’ke punë me Luizin

Banorët e Big Brother kanë patur sot mundësinë të...

Edhe Vis Pupa merr telefonatën nga e shoqja: Kupën dua ta çosh në Shkodër

Të martën e kaluar, Arbana Osmani i lajmëroi banorët...

‘A të them me kë jam unë’? Bashkëshortja habit Elvis Pupën?

Elvis Pupa ka zhvillaur ditën e sotmë një bisedë...