Ndërron jetë shqiptari që në Suedi e quajnë ‘hero’, rrezikoi jetën për të tjerët, e ndërsa sot…

Kelman Qibini shqiptari nga Tepelena i cili u quajt hero në Suedi, ka humbur jetën nga një sëmundje e rëndë.

MAi u bë i njohur kur mediet në Suedi shkruajtën për të , duke e cilësuar edhe “hero”, pasi ai shpëtoi fqinjin, i cili rrezikoi jetën nga zjarri që kishte rënë në shtëpinë e tij.

Asokohe, Qibini bashkë me bashkëshoretn e tij kishin pak që ishin shpërngulur në lagjen e re në Suedi, por që me veprimin e tyre heroik, arritën t’i shpëtonin jetën fqinjit të tyre, i cili kishte mbetur i bllokuar mes flakëve.

“Ka qenë e vështirë të flemë sonte. Jam akoma i mërzitur nga ajo që ndodhi” tha Kelman Qibini. Në fund Kelman jep edhe një mesazh për komunitetin.

“Unë ndoshta kam bërë atë që shumica e njerëzve do të kishin bërë në këtë situatë. Dhe ne ishim shumë fqinj që i ndihmuam”, tregoi shqiptari asokohe.

TE TJERA

spot_img