Pse nuk duhet të hani kurrë kastraveca dhe domate në të njëjtën sallatë

Ekspertët paralajmërojnë se kombinimi i përbërësve që kanë një tretje të shpejtë dhe të ngadaltë nuk është një ide e mirë! Por pse?

Sepse përbërësi më i lehtë do të përfundojë në zorrë vetëm kur i pari të asimilohet plotësisht. Kjo do të rezultojë në fermentimin e ushqimit në stomak, i cili mund të helmojë të gjithë trupin.

Do të çojë në tretje të ngadaltë dhe fermentim të sheqernave dhe niseshtës dhe nuk do t’ju lejojë të shijoni vaktin tuaj ashtu siç duhet.

Edhe një gjë tjetër, procesi i fermentimit mund të shkaktojë gazra, fryrje dhe dhimbje stomaku, si dhe probleme me zorrët.

– Ekspertët paralajmërojnë se kastravecat dhe domatet janë të papajtueshme dhe nuk duhet të hahen kurrë së bashku. Kur këta 2 përbërës arrijnë në stomak dhe fillon procesi i fermentimit, acidi i lëshuar në bark mund të shkaktojë shumë probleme me tretjen.

– Të hash fruta pas një vakti nuk është padyshim një ide e mirë! Pse; Sepse frutat kërkojnë shumë kohë për t’u tretur dhe nuk duhet të qëndrojnë kurrë gjatë në stomak. Nëse i hani pas ngrënies, kjo mund të çojë në refluks acidi dhe probleme të tjera të tretjes.

– Një nga gatimet më të preferuara janë spageti me djathë. Fatkeqësisht, ky kombinim duhet të shmanget. Si funksionon: Spageti është i pasur me niseshte, i cili ka një kohë tretjeje të ndryshme nga proteinat, kështu që vonesa do të çojë në fermentim të pashmangshëm dhe probleme të mëtejshme me tretjen. E njëjta gjë vlen edhe për spageti në kombinim me mish.

– Mish dhe djathë, patjetër JO! Pse; Sepse duhet të shmangni vendosjen e shumë proteinave në të njëjtën pjatë. Zgjidhni vetëm një lloj proteine për vakt.

” O kür..”/ Familjarët e Kiarës reagojnë pas ofendimeve për të: Na vjen keq, por për këtë duhet të…

Ajo është shtëpia më e famshme në Shqipëri dhe padyshim që ngjarjet e krijuara në shtëpinë e Big Brother Vip Albania janë në qendër...

Bledi Mane e thumbon Kiarën keq: Ajo pa Luizin do ishte jashtë, si kamariere

Ish-banorët e “Big Brother VIP” komentuan në studio zënkën e Luizit me Kiarën. Bledi u shpreh se ajo ishte një “përpjekje në ajër” e...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Çfarë nënkuptojnë pikat e bardha në thonj: Sëmundjet dhe…

Ja cilat janë barnat që mund ta shkaktojnë problemin   Njollat...

E habitshme…/ Enkel Demi e thotë troç: Po më çajnë k…

Gazetari dhe shkrimtari i mirënjohur Enkel Demi, i ftuar...

Ilir Shaqiri flet për Luiz Ejllin: Ka qetësinë time dhe batutat e Donaldit dhe duhet ta f…

Ilir Shaqiri ishte i ftuar në emisionin “Më lër...