“Tërbohet” moti, paralajmërojnë meteorologët: Ciklone të fuqishme mbërrijnë në …

Ciklone të fuqishme pritet të mbërrijnë në Evropë duke depërtuar thellë në Mesdhe dhe Ballkan me kalimin e ditëve.

Mesdheu është aktiv për një kohë të gjatë, por depërtimi i masave të reja ciklonike nga Altantiku pritet të fuqizojë masat jo-stabile ciklonike.

Fillimisht në rajonin tonë nuk pritet ndryshim i madh i motit, por nga e premtja këto masa ajrore ciklonike pritet të arrijnë edhe te ne duke kushtëzuar reshje shiu, ngase fillimisht pritet të jemi nën ndikimin e rrymimeve të fuqishme ajrore nga jugu të cilat rrisin temperaturat dhe reshjet pritet të jenë kryesisht në formë të shiut.

Vetëm në viset e larta malore mund të paraqiten reshjet e borës. Reshje të fuqishme shiu priten në Shqipëri ku vende-vende mund të ketë edhe vërshime të shpejta, ndërsa në Kosovë reshje pak më intensive priten në Dukagjin, por kjo dinamikë mund të ndryshojë.

Pas fundjavës dhe me ardhjen e javës së re mund të kemi hapjen e një korridore për depërtimin e masave të ftohta ajrore nga veriu. Kjo eventualisht mund të kushtëzonte edhe reshjet e para të dëborës nëpër ultësirat tona./MeteoBallkan

Luizin e duan shqiptarët, por ja pse po merr vazhdimisht dènime nga ‘Big Brother’

Luizi dhe Olta kanë thyer rregullat e shtëpisë. Ata folën për nominimet, një rregull ky që ndalohet nga Vëllai i Madh, të diskutohet në...

Përhapja e gripit, a duhen marrë masa…? Shqipëria krahasuar me Europën është më nivel …

Edhe pse numri i rasteve të infektuara me viruset e gripit është në rritje, Shqipëria konsiderohet në nivel mesatar të përhapjes së tyre, tyre...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

VIDEO/ Puthje në buzë mes dy banoreve në Big Brother, ndizet rrjeti

Pas rikthimit në shtëpinë e Big Brother të Gresës,...

Dhëndri kapet mat në ditën e dasmës duke parë ndeshjen e skuadrës së preferuar

Kjo do të thotë të jesh besnik ndaj ekipit...

E do Amosin? Dea Mishel: E kuptova kur më puthi që ai s’më pëlqen…

Marrëdhënia e komplikuar mes Deas dhe Amosit ka konfuzuar...