HYRJELAJMEPOLITIKËLufta për kuvendin, ja kush po i qëndron besnik Bashës në Shkodër

Lufta për kuvendin, ja kush po i qëndron besnik Bashës në Shkodër

Lulzim Bashen e gjunjezojne edhe pjesa me e madhe e kryetareve te degeve te PD-se ne rrethe.

Ne mbledhjen e zhvilluar ne seline blu, shumica e tyre kane deklaruar se do te jene ne kuvendin kombetar te thirrru nga delegatet ne 11 dhjetor dhe jo ate te 18 dhjetorit qe ka thirrur kryetari Basha.

Nder te vetmit qe ka vendosur ti qendroje besnik Bashes, eshte kryetari i deges se PD Shkoder Xhevdet Amuli, edhe pse mbi 90% e delegateve te Shkodres i ka firmetar te formulareve te ish kryeministrit Sali Berisha.

Amuli ka vendosur qe i vetem te qendroje deri ne fund mbi varken e Bashes, edhe pse ajo ka nisur te fuse uje. Krejt qendrime ndryshe ka patur kreu i PD Vlore qe sic ja ka bere te qarte Bashes ne mbledhje,

edhe perpara mediave vendosi te flase prerazi se do te jete ne kuvendin e 11 dhjetorit, pasi atje eshte vullneti i shumices se demokrateve. Perçarja qe ka pesuar edhe dega e PD Shkoder po deshmon forcen e seciles pale, si te Bashes dhe te Berishes.

Nga Shkodra fatkeqesisht te vetmit qe kane heshtur pa thene asnje fjale jane deputetet dhe dega lokale, qe i jane trembur transparences, per te deshmuar se paku me guxim perpara atyre qe i votuan se me ke jane.

Me siguri si ne shume raste po presin te shohin kush do te jete fitimtari per tu hedhur ne varken perkatese, pa pyetur per te tjerat dhe aq me pak figuren qe bejne.

Heshtja nuk i nderon dhe aq me pak loja qe po tentojne te bejne sikur nuk ka ndodhur asgje, kur tashme PD nuk eshte ajo qe ishte deri dje, sepse “lufta” mes paleve ja ka lekundur themelet.

Nese dikur Shkodra mbante peshen kryesore, sot fatkeqesisht eshte kthyer ne shembelltyren me te keqe se si eshte katandisur fryma demokratike e asaj qe do te duhej te ishte PD dhe anetaret e drejtuesit e saj ne kete qytet.

TE TJERA

spot_img