HYRJELAJMEAKTUALITETBlerina Bombaj mbron policin, i kthehet keq gazetarja e Top Channel që...

Blerina Bombaj mbron policin, i kthehet keq gazetarja e Top Channel që desh u rrëzua në greminë

Dietologia dhe nutricionistja Blerina Bombaj i ka dhënë të drejtë efektivit të policisë Sh.T., tashmë t pezulluar nga puna që shtyu dhe gati hodhi në greminë gazetaren Anila Hoxha bashkë me operatorin që e shoqëronte.

Në një postim në Facebook, Bombaj shkruan se gazetarja nuk ka respektuar perimetrin e sigurisë, gjë që nuk ndodh në asnjë vend tjetër të botës. Bombaj shton se ekzagjerimi i tepruar në rrjetet sociale në mbrojtje të gazetares i ka kushtuar vendin e punës një familjari.

A eshte i drejte largimi nga puna i policit qe u konfrontua me gazetaren? Nuk isha ne vendngjarje te flas me siguri per cka ndodhi, por syri im i lire me kapi gazetaren brenda perimetrit te policise ku ndalohet te kalosh.

Kush guxon ne nje vend europjan te shkeli rregullat e policise? Do thoni ju kush guxon te preke nje gazetar jashte? Kush tjeter e pa tamam prekjen, a ishte me qellim per ta rrezuar apo per ta larguar nga vendi ku nuk duhej te ishte?

Me gjithe respektin qe kam per nje gazetare – mbi te gjitha grua, mendoj se ne kete rast, thjeshtesia e ekzagjerimit nepermjet rrjeteve sociale i kushtoi padresjtesisht vendin e punes nje familjari, qe as nuk e kam idene se kush eshte, kushdo qofte ai!”- shkruan Blerina Bombaj.

Këtij reagimi nuk i ka munguar as kundërpërgjigjia e vetë gazetares Hoxha. Në një shkrim të gjatë në profilin e saj në Facebook, Hoxha shkruan se në fakt vendngjarja ishte 20 minuta larg vendit ku ishte vendosur shiriti dhe se gazetarët nuk kishin shkelur asnjë rregull e as që kishin debatuar me ta.

Me ironi gazetarja shton se është me mendimin e Bombajt dhe madje shton se duhet t’i shkelmojnë e gjuajnë me shuplaka kur nuk ka as kamera.

Reagimi i plotë:

Nje pergjigje ndaj Blerina Bombajt dhe kujtdo qe nuk di cfare eshte nje gazetar, cili eshte misioni i tij dhe cfare ben dhe nuk duhet te beje nje polic qe eshte i te gjitheve dhe per te gjithe. Po Blerina Bombaj edhe une jam me efektivin e policise. Po e dashur ai duhet ta flake nje gazetar, ta qelloje, ta shtyje, ta pershtyje, te beje cte doje me te, REKOMANDOHET SIDOMOS te mbaje veshur edhe uniformen.

Keshtu si shtyu operatorin Endrit Aga dhe gazetaren , apo sic ate dite hipen ne nje furgon, kolegun Ermal Vija dhe i shqepen bluzen dhe e goditen me shuplaka. Si ky polic dhe pese te tjere ne pyll e dashur Blerina, duhet te veprojne policet me kedo. Jam dakord. Me keq duhet te vepronte ndaj meje dhe Endrit Ages ate dite.

Por shuplakat dhe shtyrjet rekomandohen vetem per terren malor dhe si reagim rrethanor. Here tjeter Blerina, policet duhet te reagojne me bindshem. Jo para kamerave, por fshehtas, sic vepruan te shtunen me Ermal Vijen, po ashtu gazetar, nese munden jo me me shtyrje se nuk eshte efektive. Por ata mund tna qellojne me kepuce, shkop gome, madje jo vetem gazetaret, keta trazues e hundefutes ngado, por edhe me nje qytetar, edhe me ty, edhe me mua kur sjam gazetare, edhe me cdokend tjeter.

Rekomandohet qe mbi te gjitha qe mbas kesaj, gazetari te denigrohet sepse kur gazetari shtyhet ne gremine dhe e shpeton ZOTI, ai duhet te cohet dhe nuk duhet ta pyese sic bera une ” cfare je ti polic je ti ?” , as nuk duhet ta shaje dicka spontane qe kushdo ne cdo rrethane do ta bente, por duhet te thote ” faleminderit, faleminderit , faleminderit qe me shtyve, faleminderit qe e bere detyren me kaq pasion”. Polici duhet te beje cte doje ai.

Po Blerina , meqenese ti nuk lexon, meqenese ti nuk shikon faktet, e dashur Blerina. Po te informoj une , shiriti ishte 20 minuta larg vendngjarjes. Vendngjarja e dashur Blerina , ishte saktesisht shume larg atij shiritit qe ti sduhet ta kesh pare dhe qe nese ecje me shpejtesi neper pyll e rrepira gjendet shume shume larg , prej asaj qe ti e ke pare me sekuence dhe ku shtyhen gazetaret.

E dashur Blerina, aq me teper nuk pati konflikt, as po kundershtonim policet dhe as po debatonim me ta. Edhe une jam me ty dhe madje madje them qe here tjeter cdo gazetar, perpara se te raportoje, te informoje, te guxoje , te hulumtoje, dhe permbi te gjitha te beje detyren ne sherbim te publikut, te hidhet perdite ne rrepire. Po Blerina, jam me ty dhe jam shume dakord, me mire te kisha thyer qafen aty , bashke me operatorin e A2 CNN.

Dhe qe ti te jesh akoma me e qete, per keta gazetare qe ishin jashte shiritit, por duhet te ishin akoma me ne brendesi qe te te tregonin ty dhe publikut se policia sdinte te administronte vendngjarjen, se policia gjeti hashash maleve dhe nuk tregoi dhe shume te verteta Blerina qe duhet ti shikosh dhe qe prekin direkt jeten e secilit. Jo Blerina , nuk ja kam hequr une buken policit, qe te qetesohesh , une as qe e kam kallzuar , madje madje kam telefonuar drejtuesin e Policise me porosine ” mos e hiq ate polic nga puna”.

E di pse, sepse jam edhe une me ty, po gazetaret duhen vrare. Sduhet te egzistojne. Une e para duhem vrare. Po pse me shtyrje e dashur Blerina. Me mire me gure, kam pare e lexuar se ndodh ne mesjete kjo gje. Nderkohe shendet te uroj!

Replikës së Hoxhës, Bombaj i është përgjigjur në një koment në statusin e bërë nga gazetarja. Dietologia shkruan se nëse ka qenë e qëllimshme shtyrja, sigurisht që duhet të merreshin masa ndaj tij, por nëse ka qenë një veprim pa dashje, ka marrë një tjetër përmasë, pasi sipas saj, çdo person ka një moment dobësie.

“E dashur Anila, une nuk kam dashur kurrsesi te te cenoj apo lendoj apo te mos denoj nje veprim te padenje. E kam cilesuar qe une nuk isha ne vendngjarje dhe e shtrova si pyetje e jo si deklarate. Nese ka qene e qellimshme jam shume dakord te merren masa ndaj tij, por nese ka qene nje veprim qe pa dashje mori nje tjeter permase shpreh keqardhjen time sepse te gjithe mund te kemi nje moment te dobet.

Te pershendes e dashur dhe te uroj pune te mbare. Asgje personale me ty, dhe ta dish se te ndjek dhe vleresoj ne misionin tend te gazetarise,”- shton Bombaj.
Çfarë ndodhi mes efektivit dhe gazetares Anila Hoxha?

Gjithçka ndodhi në malin e Dajtit në kohën kur policia dhe gazetarët ishin duke ndjekur rastin e vrasjes së biznesmenit Rruzhdi Hoxha. Anila Hoxha ishte në vendin e ngjarjes bashkë me një grup gazetarësh terreni në momentin që u shty nga efektivi i policisë bashkë me operatorin që e shoqëronte. Gazetarja u ngrit në këmbë dhe replikoi me efektivin në fjalë për gjestin e bërë prej tij. SHÇBA njoftoi nisjen e hetimeve, ndërsa efektivi u shkarkua.

TE TJERA

spot_img