Me 4 nëntor 1990, Mesha e Shkodrës që shënoi fillimin e rënies së sistemit të atëhershëm

Mesha e pare 4 nëntor 1990
“Prifti shkodran dom Simon Jubani, qe ndërgjegjja e Kishës katolike dhe e shoqërisë shqiptare pas rënies së regjimit Me 4 nëntor 1990, Mesha e Shkodrës që shënoi fillimin e rënies së sistemit të atëhershëm.

Është një nga njerëzit e meshtarët katolikë shqiptarë që ka vuajtur tërë jetën në burgjet e atëhershme duke qëndruar besnikërisht e heroikisht torturave të tmerrshme, të ushtruara nga regjimi i atëhershëm ndaj të gjithë atyre njerëzve e qytetarëve që nuk mohonin vlerat shpirtërore, kulturore dhe identitetin kombëtar as para dënimeve, persekutimeve e vrasjeve.

Kështu mund të pohojmë se pikërisht kremtimi i Meshës së parë, që kur regjimi i atëhershëm ateist e ndaloi lirinë fetare, ushtrimin e kremtimin e riteve liturgjike dhe mbylli Tempujt e Zotit në Shqipëri, kremtuar nga dom Simon Jubani më 4 nëntor 1990, në varreza të Rrmajit,

qe shprehje e asaj fuqie shpirtërore Hyjnore e njerëzore që diktatura atëhershme nuk arriti kurrë ta çrrënjoste nga zemra e nga shpirti i shqiptarëve besimtarë”.

 

 

Ju ftojmë të ndiqni një video te varrezave te Rrmajit

Luizin e duan shqiptarët, por ja pse po merr vazhdimisht dènime nga ‘Big Brother’

Luizi dhe Olta kanë thyer rregullat e shtëpisë. Ata folën për nominimet, një rregull ky që ndalohet nga Vëllai i Madh, të diskutohet në...

Linda Fishta na tregon receten e petullave ideale : Fantastike per te mirpritur fundjaven

Nga Linda Fishta : Përbërësit për 4/5 persona:   500 g miell. 450 ml ujë i vakët. 25 g maja birre e freskët. 1 lugë e vogël sheqer. një majë...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

VIDEO/ Puthje në buzë mes dy banoreve në Big Brother, ndizet rrjeti

Pas rikthimit në shtëpinë e Big Brother të Gresës,...

Dhëndri kapet mat në ditën e dasmës duke parë ndeshjen e skuadrës së preferuar

Kjo do të thotë të jesh besnik ndaj ekipit...

E do Amosin? Dea Mishel: E kuptova kur më puthi që ai s’më pëlqen…

Marrëdhënia e komplikuar mes Deas dhe Amosit ka konfuzuar...