Një problem i thjeshtë matematikor provokoi një debat të nxehtë: A e dini se si ta zgjidhni?

Për të llogaritur, ju vetëm duhet t’i njihni rregullat themelore të aritmetikës, por këto enigma ende provokojnë debate të nxehta

Një detyrë shumë e thjeshtë matematikore u publikua në faqen e Guzzles Puzzles, e cila shkaktoi një diskutim të nxehtë në rrjetet sociale, vetëm sepse njerëzit nuk ndiqnin rregullat më themelore të llogaritjes.

Detyrat e këtilla shpesh bëhen virale në mediat sociale dhe grindjet lindin rregullisht rreth tyre.

Provoni ta zgjidhni këtë detyrë dhe zgjidhjen mund ta shihni në videon më poshtë:

Për të zgjidhur këtë problem është e nevojshme vetëm të ndiqni përparësitë e funksioneve aritmetike.

Rregulli bazë për llogaritjen e çdo shprehje aritmetike është BODMAS, përkatësisht Brackets (kllapa), Rendi, (Potencat) Divisioni dhe Multiplikacioni) (pjesëtimi dhe shumëzimi – i njëjti prioritet) dhe Addition dhe Subtracktion (mbledhje dhe zbritje – gjithashtu i njëjti prioritet).

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Horoskopi Dhjetor 2022 nga Branko. Cilat janë shenjat që përkëdhel fati në muajin e fundit të vitit

  Horoskopi Branko, Dashi   Muaji dhjetor do të jetë një pararojë...

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë...

Dikur e varfër dhe me kredi, ja sa është pasuria e Bebe Rexhës në ditën e sotme

Këngëtarja shqiptare, Bebe Rexha është ylli që fshihet pas...