HYRJELAJMEAKTUALITETNdryshon serisht moti/ Ja cfarë pritet të ndodhë: Do bjerë aq shumë...

Ndryshon serisht moti/ Ja cfarë pritet të ndodhë: Do bjerë aq shumë shi sa…

Pritet rikthimi i reshjeve të shiut në territor.

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikon se duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore.

Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash mesatare dhe hera-herës të dendura. Në zonën e veriperëndimit dhe jugperëndimit vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu me intensitet të ulët e shtrëngata lokale.

Era do të fryjë me drejtim kryesor nga kuadrati i jugut dhe shpejtësi mesatare 1 deri 5m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore era fiton shpejtësi deri në 8m/sek shoqëruar me valëzim në dete të forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zonat malore 4C deri në 18°C
në zonat e ulëta 7°C deri në 23°C
në zonat bregdetare 10°C deri në 23°C

TE TJERA

spot_img