Nuk ka vir*gjéri, shkenca “ngre flamurin e bardhë”! Milaim Zeka: U kemi treguar vajzave që në vogëli. Psikologia kundër (VIDEO)

Vir gjëria një koncept social dhe jo mjekësor?! Ishte kjo tema e diskutimit që u zhvillua në programin “Abc e Pasdites”.

 

Milaim Zeka gjatë diskutimit theksoi se i kanë treguar fëmijëve për mënyrën se si kanë ardhur në jetë.

 

“Vajzat e mia që në moshën 4 vjeçare në çerdhe kanë pasur edukatë sek suale dhe kanë ditur çdo gjë mbi sek sin. E kanë ditur që unë dhe mami i tyre kemi bërë se ks, pastaj kanë ardhur ato në këtë jetë. Kjo edukatë duhet të futet në familje, çerdhe dhe shkollë”, tregoi Milaimi.

 

Ndërkohë, psikologia Marsela Lekli nënvizoi se duhet të kemi kujdes për moshën kur flasim për se ks me fëmijët. “Edukata sek suale në familje, nuk jam shumë dakord që moshën katër vjeçarë që fëmija të marri njohuri se si është një marrëdhënie sek suale. Ka shumë forma për të komunikuar me fëmijën”, pohoi Marsela.

 

Por, Milaimi shpjegoi me tej se fëmijëve nga mosha katër vjeç e sipër çerdhet apo kopshtet suedeze tregohet trupi i nënës dhe i babait dhe shpjegojnë organet gje’nitale, duke i thënë po ashtu se ata kanë fjetur bashkë dhe ti ke ardhur në këtë bote.

 

Duhet ta dimë – tha Zeka – se familjet shqiptare janë shumë krenare nëse djali në lagje i ka nja 10 dashnore, por ama kur vjen puna tek goca nuk është kështu. Unë kurrë s’kam bërë se ks me Inën, por e du shumë. Dhe unë dashurinë e shoh te shoqet, vajzat, te të gjithë njerëzit.

 

Erida shtoi se meshkujt në vetvete nuk e kanë problem nëse një vajzë është e vir gjër apo jo, por janë të ndikuar nga mendësia, kultura, familja. Ajo tregoi se do e linte një mashkull nëse e kushtëzon për vir gjërinë e saj.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

‘Pse moj zonja injorante’! Sindi e ‘Për’puthen’ i kthehet rëndë ndjekëses

Ajo mori vëmendje te “Për’puthen” dhe u komentua shumë...

Kush valle? Rovena Stefa publikon pamje me prindërit nga vila që ka blerë në Kosovë

Këngëtarja Rovena Stefa, kohët e fundit i ka befasuar...

(Foto) Lori Hoxha tregon pamjet se si duket shtëpia e ‘Big Brother Vip’, ja kur nis

Teksa të gjithë presin që të fillojë “Big Brother...