HYRJELAJMEAKTUALITETCovid i merr jetën në moshën 30-vjeçare piktorit të njohur shqiptar

Covid i merr jetën në moshën 30-vjeçare piktorit të njohur shqiptar

COVID-i ka marrë jetë në moshë shumë të re piktorit Kristi Baba. Piktori ka ndërruar jetë si pasojë e Covid-19 në moshën 30-vjeçare.

 

Lajmin e hidhur e ka bërë me dije babai i piktorit me anë të një postimi në rrjetet sociale.

 

“Me hidherim te thelle dhe dhimbje te madhe ju njoftojme se djali yne i vetem Kristi Baba piktor u nda nga jeta ne moshen 30 vjecare ne lulen e rinise duke mos e fituar betejen me covidin. Ti per ne ishe jeta dielli ishe ajri ishe drita e shtepise .

 

Tu shuan gjithe enndrrat e tua dhe perkushtimi qe kishe per artin dhe po pregatiteshe per ekspozite ne nentor qe qe nuk ja arrite. Gjithe endrrat tua u prene ne mes. Biri yne pushofsh ne paqe ! Qofte i parajses! Drite i paste shpirti!

Ceremonia mortore do te zhvillohet neser me dt. 15.10.2021 nga ora 10 deri 12.”

 

Dy ditë më parë humbi jetën nga Covid edhe piktori Ziso Kamberaj. Ndërkohë të janar në këtij viti, u nda nga jeta edhe piktori e restauratori i njohur Mustafa Arapi.

TE TJERA

spot_img