Mariana Kondi thumbon keq Mirela Kumbaron: Mikun futeni për të …

Aktorja e Komedisë shqiptare, Mariana Kondi ka bërë një rrëfim të jetës së saj, duke filluar që nga fillimi i karrierës e duke ardhur deri te momenti kur e larguan nga Teatri Kombëtar.

 

Për këtë, Mariana Kondi fajëson ish-Ministren e Kulturës, të cilën e pyeti edhe publikisht mbrëmjen e sotme për arsyet përse e ka larguar nga Teatri.

 

“Ka shume brryla edhe ne arte, jo vetem tek ne por edhe tek arti i huaj, njerezit ketu te lodhin, ndersa jashte e kane pak me te lehte. Une nuk ndodhem me ne Teatrin Kombetar, largimi im nga puna eshte çudi edhe sot.

 

me ka marre malli te ngjitem ne skenen e teatrit, kam mall te ngjitem ne skene. Gjithmone me ka ndjekur fati. Ata me hoqen nga puna, mua vu rolet, akoma nuk e di pse-ne? Pershendes Mirela Kumbaron. Akoma nuk e di moj moter pse me hoqen, nderkohe mua vu rolet.

 

Do vij nje dite jo vetem per ministren por per te gjithe ata qe kane bere deme, karma is…… beautiful. Ata qe fusin miq per te me hequr mua, futeni pak ate mikun por jo deri ne largimin nga puna. Duhet te vije meritokracia edhe ne art. Ta falenderoj, jo se nuk e meriton se çka bera disa gjera qe nuk e meriton“, tha ajo.

 

Në rrëfim, Mariana Kondi rikujton se si nisa karriera në komedi si diçka më tepër e detyruar nga koha.

 

“Po duhet të punosh që ta ndjesh veten komplet mirë. Por kur vjen një moshë afërsisht të 70-tave, që unë nuk i kam. Megjithëse nga ata që thonë, unë jam 72. Vjen një moshë që lkam bindjen se duhet të qëndrosh në shtëpi, me nipin me mbesën.

 

Të dalësh me bashkëshortin një shëtitje nga liqeni, të gatuash diçka të mirë, të vishesh bukur dhe të udhëtosh,. Por profesioni ynë na bën që ta kemi gjithmonë kokëbn pas. Unë nuk kam qenë në natyrën e komedisë. Kam dashur teatrin kombëtar, por në vitin kur mbarova do isha caktuar në Kukës, ndërkohë im shoq punonte në Laç.

 

Dhe unë zgjodha estradën e Tiranës. U detyrova të shkoj. Kam recituar, kam bërë gjëra serioze. Kam qenë me Pirro Manin. E shikoja kur rritne në sallë dhe thoshte “ku është ajo Kondi”. Kjo ka qenë komedia ime e parë. Mua shpeshherë më thonë shumë njerëz sa mendjemadhe kjo, pse nuk bën humor kur është në tavolinë. Por humori te unë vjen natyrshëm”, tha Kondi.

TE TJERA